logo yeni

TÜRKİYE KAMU-SEN MİTİNGİNE ONBİNLERCE ÇALIŞAN KATILDI

Aktif . Yayınlanma Sendika

mitingTürkiye Kamu Sen tarafından organize edilen ve bir çok sendikanın da destek verdiği “Ek zammımı unutma, iş güvenceme dokunma” mitinginde binlerce kamu çalışanı bir araya geldi.

Mitingin iki önemli başlığını “Memur işçi ayrımının kaldırılarak memur güvencesinin yok edileceği uyarısı” ve “%12 ek zam talebi” oluşturdu.

Ankara Kolej’de gerçekleştirilen mitinge Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen onbinlerce çalışan katılırken, MHP Genel Başkan Yardımcıları Atila Kaya, Zühal Topcu, Mevlüt Karakaya ve MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan da destek verdi.

Sahne önünde yaklaşık 15 kişilik bir grup birbirine zincirlenerek memurları simgelerken, önlerinde bir kişi de üzerinde "Hükümet" yazan tişörtüyle memurları çeker vaziyette hükümeti simgeledi.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk mitingde yaptığı konuşmada, hükümetin millî değerleri tahrip ettiğini vurgulayarak, "Milletimize pazarlanan manevi değerler üzerinden narkoz enjekte ediliyor, bütün tepkileri, sınır uçları köreltiliyor. Demokrasi, özgürlük, açılım gibi maskeler altında Türk milletinin birlik ve beraberliğinin altı oyuluyor. Yeni anayasa, yeni Türkiye gibi söylemlerle getirilmek istenen yeni soygun düzeni, dengeleri değiştirmek için kullanılıyor. Yerelleşme, etnik milliyetçilik ve yozlaşma yoluyla ortak milli değerlerimiz tahrip edilmek isteniyor" dedi.

“Hiç olmazsa 2016-2017’yi kurtaralım”

Koncuk, 2014 ve 2015 yıllarının toplu sözleşme sebebiyle kayıp yıl olduğunu belirterek, "Memurlarımız ve emeklilerimiz ezilirken, gençlerimiz işsizlikten, gelecekten umudunu keserken, milli gelir pastasından en büyük payı götürenlerin gelirleri sürekli artarken, memuru, emekliyi, dul ve yetimi yok sayan, bizleri yokluğa, yoksulluğa mahkum edenlere karşı susmayacağız. Geçen toplum sözleşmede 730 günümüz çalındı, 2016 ve 2017 yıllarının da elimizden alınmasına razı olmayacağız. Biz memurun, emeklinin zararı telafi edilsin, bunun için de memura, emekliye yüzde 12 ek zam verilsin diyoruz. Hiç olmazsa 2016 ve 2017'yi kurtaralım. 2015 yılında yüzde 3+3 memurun, emeklinin sefaletidir diyoruz" ifadelerini kullandı.

“400 bin iibf, 200 bin sağlıkçı atama bekliyor”

Koncuk, ülkede binlerce işsiz üniversite mezunu olduğunu kaydederek, "5 milyon gencimiz iş bulabilme umudunu KPSS'ye bağlamış. Buna rağmen her 5 gençten biri işsiz. 350 bin öğretmenimiz, 400 bin iktisadi ve idari bilimler mezunumuz, 250 bin sağlıkçımız atama bekliyor. Bu milletin ve devletimizin geleceği gençlerimiz, işsiz, çaresiz, gelecekten umudunu kesmiş, hayata küsmüş durumda" dedi.

Enflasyon oyunu ile ücretler düşürüldü

Koncuk, enflasyon oyunları ile ücretler düşürüldüğünü belirterek, "Memurluk güvencesini kaldırmak için her yol denenir oldu. Memur, işçi, emekli, dul ve yetim perişan…Devletin ilkesi, ciddiyeti yerle bir edilmiş. Sınırlarımız delik deşik…

“Ben bu Anayasayı tanımıyorum” diyen yöneticiler var. Yasama, “Anayasayı paramparça edeceğiz” diyen, yakınlarına torpil yapıp işe yerleştirmenin Allah’ın emri olduğunu iddia edenlere emanet." şeklinde konuştu.

"30 günlük toplu sözleşmeyi 2 günde bitirdiler"

2013 yılında gerçekleştirilen toplu sözleşmenin memura kaybettiklerinden bahseden Koncuk, "30 gün sürecek toplu sözleşmeyi 2 oturumda bitirip, Hükümetin verdiğinin altında bir zamma imza atıp, “Yüzde 5,2’lik zam; yüzde 8,2’lik enflasyondan büyüktür, 123 lira bir yıl boyunca memurlara yeter de artar, 2015 yılında aldığımız yüzde 3 + 3 zam tarihi başarıdır, bunlar tarihleri boyunca böyle bir zammı görmedi” diyenler geliyor.

Aldatmayacağız evet ama aldanmamakla da mükellefiz.Kişi, konuştuğu kadar, sustuklarından da sorumludur. Bu nedenle susmayacağız. Nerede bir yanlış, bir haksızlık görürsek gücümüz yettiğince haykıracağız." dedi.

Mitinge katılan kamu çalışanları Koncuk'nun konuşmasının ardından, "Andımız"ı okuyarak meydandan ayrıldılar.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.