logo yeni

EĞİTİM-BİR-SEN KILIK KIYAFET MECBURİYETİNİN KALDIRILMASINI İSTEDİ

Aktif . Yayınlanma Sendika

kiyafetEğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Sendikanın 9. Türkiye Buluşması kapsamında gerçekleştirilen 30. Başkanlar Kurulu Sonuç Bildirisini açıkladı.

Bildiride yer alan erkek memurlara kravat takma mecburiyeti ile saç, sakal ve kıyafet gibi kuralların kaldırılması isteği dikkat çekti.

Bildiride ayrıca, Anadolu otelcilik ve turizm meslek liselerinin öğretim programları ve ders çizelgelerinden ‘Alkollü içki ve kokteyl hazırlama’ dersinin ve karma eğitim zorunluluğunun kaldırılması gibi kamuoyunda daha önce tartışmalara neden olan talepler de yer aldı.

Eğitim-Bir-Sen Başkanlar Kurulu sonuç bildirisinde yer alan talepler özetle şöyle oldu:

Eğitimde köklü reform isteği

-Eğitim kurumları ve eğitim çalışanları üzerinden günü kurtarmaya yönelik yüzeysel çözümler yerine sivil, demokratik, toplumsal değerlere daha duyarlı bir eğitim sistemini kurmak için somut adımların atılmasının zamanı gelmiştir. Çocuklarımızı ve gençlerimizi ebeveynlerinin ve kendilerinin beklentileri doğrultusunda akademik bilgi ve becerilerin yanında ahlaki ve dini değerlerimiz ekseninde yetiştirmek için eğitim sistemimizde köklü bir değişikliğe gitmek elzemdir.

Kılık kıyafet dayatmasına son verilmesi

-Yönetmelikteki erkeklere yönelik kravat takma mecburiyeti başta olmak üzere, takım elbise, saç, sakal gibi dayatmalar da bir an önce kaldırılmalıdır.

Öğretmenlere rotasyon uygulanmamalı

-Öğretmenlerimizin tercih ve istekleri dikkate alınmadan hizmet süresine bağlı zorunlu yer değişikliği kabul edilemez. Yer değişikliği işlemlerinin öğretmenlerin isteğine ve tercihine bırakılması gerekmektedir.

Ek ders ücretleri ve sınav görev ücretleri yeniden düznlenmeli, nöbet görevi karşılığı ücret ödenmeli

-Ek Ders Usul ve Esaslarına ilişkin Bakanlar Kurulu kararında yönetici ve öğretmenler arasındaki eşitsizlikleri giderecek nitelikte köklü değişiklikler gerçekleştirilmelidir. Aynı kapsamda, toplu sözleşme görüşmelerinde karar altına aldırdığımız, Milli Eğitim Bakanlığınca gerçekleştirilen merkezi sınavlarda görev alan yönetici ve öğretmenlerin sınav görev ücretlerindeki adaletsizlik ve eşitsizliği gidermek için ivedilikle düzenleme yapılmalıdır. Yine nöbet görevi için ücret ödenerek bu görev angarya niteliğinden çıkarılmalıdır.

Öğretmen kariyer basamakları hayata geçirilmeli

-Öğretmen kariyer basamaklarına ilişkin Anayasa Mahkemesi kararına rağmen hiçbir düzenleme yapılmamıştır. Öğretmenlerimiz bu konuda haklı bir beklenti içerisinde olup sürecin mahkeme kararlarına bırakılması, sorunu içinden daha da çıkılmaz bir hale getirmiştir. Bu konudaki yasal düzenleme ihtiyacı ortadadır.

Karma eğitim mecburiyetine son verilmeli

-İnsan iradesine ve tercihine ipotek koyan eğitimdeki ‘karma’ mecburiyetine son verilerek yalnızca kız, yalnızca erkek ve kız ve erkeklerin birlikte öğrenim gördüğü eğitim kurumları bir seçenek olarak öğrenci ve ebeveynlere sunulmalıdır. 

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.