logo yeni

calisanlar2 copy

MEMURUN SENDİKA ÜYELİĞİNDEN ÇIKMASI VE ÇIKARILMASI NASIL OLUYOR?

Aktif . Yayınlanma Sendika

personel 5Usulüne uygun kurulmuş kamu görevlileri sendikalarına serbestçe üye olmaları mümkün olan Devlet memurları, sendika üyeliğinden serbestçe çıkabildikleri gibi bazı hallerde de üyelikten çıkarılabilmektedirler.

4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu, kamu görevlilerinin ortak ekonomik, sosyal ve meslekî hak ve menfaatlerinin korunması ve geliştirilmesi için oluşturulan sendikalara üye olanların, üyelikten ayrılmalarına ve üyelikten çıkarılmalarına ilişkin hususları da düzenlemiştir.

Sendika üyeliğinden çıkma (çekilme)

Kamu görevlileri sendikalarına üye olan Devlet memurları, üyelikten serbestçe ayrılabilirler.

Üyelikten ayrılmak, ilgili memurun üç nüsha olarak doldurulup imzalayacağı üyelikten çekilme bildirimini kurumuna vermesiyle olur.

Kurum kayıtlarına tarih ve kayıt numarası verilerek alınan bildirimin bir nüshası bildirimde bulunan memura verilir ve bildirimin bir nüshası da kurum tarafından 15 gün içinde ilgili sendikaya gönderilir.

Sendikadan ayrılma, memurun kurumuna bildirimde bulunduğu tarihten başlayarak 30 gün sonra geçerli olur.

Üyelikten ayrılma başvurusu yapan memur, başvuru tarihinden itibaren 30 gün geçmeden başka bir sendikaya üye olursa, önceki sendikadan ayrılmak için yaptığı başvuru tarihinden 30 gün sonra yeni sendika üyeliğini kazanır.

Sendika üyeliğinden çıkarılma

Devlet memurları, kendileri istemeseler bile üyesi oldukları sendikanın merkez genel kurulu kararıyla sendika üyeliğinden çıkarılabilirler.

Sendika üyeliğinden çıkarma kararı, ilgili memura ve memurun kurumuna yazılı olarak bildirilir. Çıkarma kararına karşı, bildirim tarihinden itibaren 15 gün içinde görevli iş mahkemesine üye tarafından itiraz edebilir.

Üyelikten çıkarma kararına karşı itiraz edilmesi durumunda, ilgili iş mahkemesi konuya ilişkin kararını 2 ay içerisinde verir. Mahkeme kararı verilinceye kadar geçecek sürede, ilgili memurun sendika üyeliği devam eder.

 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.