logo yeni

calisanlar2 copy

VEKİL EBE VE HEMŞİRELER İLE AİLE SAĞLIĞI ÇALIŞANLARI İÇİN DİLEKÇE KAMPANYASI BAŞLATILDI

Aktif . Yayınlanma Sendika

imzaTürk Sağlık-Sen, Ağrı Taşlıçay ilçe temsilcisi Mahmut Oğuz yaptığı açıklama ile vekil ebe ve hemşireler ile aile sağlığı çalışanlarına kadro isterken, dilekçe kampanyası başlattıklarını belirtti.

Motivasyon problemi yaşıyorlar

Oğuz, sağlık bakanlığının kamu dışı aile sağlığı çalışanı ve vekil ebe\hemşire istihdamına gittiğini belirterek, “kadrosuz olan bu arkadaşlarımız bu güne kadar ülkemizin en ücra yerinde dahi coğrafya ve iklim şartlarıyla da mücadele ederek görevlerini başarıyla yürütüyorlar. Aile sağlığı çalışanları ve vekil ebe\hemşirelerin, personel eksikliğine rağmen büyük bir özveriyle çalışmaktadırlar.Sözleşmeli olarak çalışan arkadaşlarımızın sözleşmelerinin feshedilmesi ihtimali tedirginlik yaratmaktadır.Kendileri uzun süredir motivasyon problemi yaşamaktadırlar.” dedi.

Becayiş hakları yok

Kadro talebinde bulunulan, kamudışı aile sağlığı çalışanları ve vekil ebe\hemşirelerin, maaş ve özlük hakları bakımından kısıtlı haklara sahip olduklarının vurgulandığı açıklamada, “Lise mezunu  ya da  ön lisans mezunu olan arkadaşlarımız eğitim haklarının olmayışından dolayı eğitimlerini devam ettiremiyorlar. Eş durumu olmadığı için aile birliğini sağlayamıyorlar. Eşinden çocuğundan ayrı kamu hizmetlerini yürütüyorlar. Sağlık durumu ve becayiş hakları yok.” ifadeleri kullanıldı.

Yaklaşık 5000 kişi

Oğuz, Türkiye genelinde kamu dışı aile sağlığı çalışanlarının sayısının yaklaşık 4500, vekil Ebe\Hemşire sayısının 660 olduğunu belirterek, “yıllardır vatandaşlarımıza hizmet için ter akıtan bu arkadaşlarımıza kadro vermek büyük bir külfet mi oluşturuyor sizin için? Meydanlarda ‘’Eşit İş – Eşit Hak’’ diyenlere soruyoruz, bu yaptığınız iş güvencesiz istihdam şeklinin, eşitlikle bir alakası var mı ?” dedi.

2015 Türkiye'sinde çalışanların memnuniyeti ve adaletin tesisi için tüm çalışanların kadroya alınması talebini yineleyen Oğuz, Türk Sağlık Sen olarak Vekil Ebe\Hemşireler ve Kamu dışı aile sağlığı çalışanlarının kadroya alınması için dilekçe kampanyası başlattıklarını ve sonuç alana kadar mücadeleye devam edeceklerini belirtti.

Dilekçe örneği

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.