logo yeni

calisanlar2 copy

HEMŞİRELERİN İŞ YÜKÜ TÜKENMİŞLİK SENDROMU YARATIYOR

Aktif . Yayınlanma Sendika

hastaSağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İzmir Şubesi Başkanı Rukiye Çakır, DEÜ (Dokuz Eylül Üniversitesi) Hastanesinde çalışan hemşirelerin tükenmişlik sendromu yaşadığını belirtti.

Çakır bir yılda 100 hemşirenin yaşadıkları tükenmişlik sendromu nedeniyle, tayin ve istifalarla ayrıldığını belirterek, "İnsanlar burada çalışmak istemiyor. Üyelerimiz hukuksal anlamda da sıkıntı yaşıyor. Biz yargı süreci başlatacakken 'artık dayanamıyorum' diyerek istifa eden arkadaşlarımız oldu. Hemşireler aynı gün içinde dört ayrı birimde görevlendirilebiliyor, 'Artık uçarak çalışıyoruz' diyorlar. İzin günlerinde nöbete çağırmalar sıklaştı, fazla mesaiden doğan izinler kullandırılmıyor. DEÜ Hastanesi'nde 300 hemşirenin işe başlamasıyla bu sorun ortadan kalkar" dedi.

SES İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Gülistan Kılıç Koçyiğit ise tükenmişlik sendromunun sebebi olarak “az insan çok iş politikası” nı gösterirken, “Geceleri özellikle sürekli beyaz ışığa maruz kalıyorlar. Bu durum ruh ve beden sağlıklarında geri dönüşümsüz travmaya yol açıyor. Mevcut sistemle arkadaşların daha fazla hizmet vermesi mümkün değil" ifadelerini kullandı.

DEÜ Hastanesinde yaşanan hemşire sıkıntısı nedeniyle 70 hasta yatağı kapatıldığı, iddia edildi. DEÜ Hastanesinde çalışan hemşirelerin taleplerinin karşılanmaması halinde iş bırakma eylemi yapacakları belirtilirken, hemşirelerin talepleri ise şöyle sıralandı:

- Hemşire listelerinin gözden geçirilmesi kıdeme göre eşit, adil çalışma yapılması

- Gece, hafta sonu, resmi tatil nöbetlerinin farklı ücretlendirilerek cazip hale getirilmesi

- Tedavi ve bakımların gündüz yapılması, gece çalışma programının gündüz gibi devam etmesinin önlenmesi

- Başka servislere çekilmelerin rutin olmaktan çıkarılması

- Klinik ortamında yoğun bakım hastası yatırılmaması

- Kemoterapi gibi özellikli ve riskli tedavilerin ilgili birimlerde yapılması, servislerin rutin tedavisinden çıkarılması

- Yemek saatinin 45 dakika olarak belirlenmesinin önüne geçilmesi

- Güvenliğin sağlanması, geceleri sürekli ziyaretçilerin girişinin önlenmesi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.