logo yeni

calisanlar2 copy

2015 YILINDA SENDİKA AİDATININ ALT VE ÜST SINIRLARI

Aktif . Yayınlanma Sendika

sendikaSendika üyesi olan Devlet memurlarının aylık ücretlerinden, üyesi oldukları sendikaya ödenmek üzere her ay sendika aidatı (üyelik ödentisi) kesilmektedir.

4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu kapsamındaki sendikalara üye olan Devlet memurlarının ödeyecekleri aidat, ilgili sendika tüzüğünde belirtilen aylık ödenti miktarı kadar olmaktadır.

Aylık ücreti ödeyen kurumlar tarafından yapılan sendika aidatı kesintileri, 5 gün içinde ilgili sendikanın banka hesabına yatırılmakta ve bilgiler sendikaya gönderilmektedir.

Sendika üyelik ödenti miktarı nasıl belirleniyor?

Kamu Görevlileri Sendikalarına üye olan memurlarından, damga vergisi ödemesinde esas alınan brüt aylık maaşının, üyesi olduğu sendikanın tüzüğünde belirtilen oranı kadar sendika aidatı alınmaktadır. Devlet memurlarının damga vergisine esas ücret miktarlarının aynı olmaması nedeniyle de, aylık ücreti yüksek olanlardan daha yüksek miktarda aidat kesintisi yapılması da söz konusu olabilmektedir.

Öte yandan, 4688 sayılı Kanun, kamu görevlileri tarafından ödenen sendika aidatı miktarına alt ve üst sınır getirmiştir. Kanundaki düzenlemeye göre, memurların ödeyeceği aylık sendika üyelik ödenti tutarı, 15 inci derecenin birinci kademesinden aylık alan Devlet memurunun damga vergisine tâbi brüt gelirinin %0,4’ünden (binde dört) az ve 1/30’undan (otuzda birinden) fazla olamayacaktır.

Ayrıca, Kanunda belirtilen sınırlar içerisinde olmak koşuluyla, üyelik ödenti oranının sendikalarca farklı belirlenmesi de mümkün olduğundan, üyelik aidatı kesinti miktarlarının üye olunan sendikaya göre değişiklik göstermesi de mümkündür.

2015 yılında sendika aidatının miktarı

2015 yılı ilk altı ayı için geçerli olan maaş katsayıları ile yılın ikinci altı ayı için belirlenen %3’lük zam oranına (enflasyon farkı olduğunda bu oran artacaktır) göre 15 inci derecenin birinci kademesinden aylık alan Devlet memurunun maaşı ile sendika aidatının alt ve üst sınırlarını memurunyeri.com olarak hesapladığımızda, aşağıdaki bilgilere ulaşılmıştır.

DÖNEM

15/1 BRÜT MAAŞ

AİDAT MİKTARI

EN AZ (1/30)

EN ÇOK (%0,4)

2015 yılı ilk 6 ayı

2.152,57 TL

8,61 TL

71,75 TL

2015 yılı ikinci 6 ayı

2.217,15 TL

8,87 TL

73,91TL

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.