logo yeni

YARGI-SEN KAPATMA DAVASI GÖRÜŞÜLDÜ

Aktif . Yayınlanma Sendika

adalet2Türkiye’de sendikal anlamda ilk örneğini oluşturan, hakimlerin ilk sendika örgütlenmesi Yargıçlar Sendikası’nın(YARGI-SEN) kapatma davası başladı. Ankara Valiliğinin başlattığı yargısal süreç, Ankara 11. İş Mahkemesi’nde saat 10.30′da başladı. Duruşmaya, aralarında CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, ADD Genel Başkanı Tansel Çölaşan, Yargıtay Onursal Başkanı – Türk Hukuk Kurumu Başkanı Sabih Kanadoğlu ve demokratik kitle örgütü temsilcileri katıldılar.

Davalı YARGI- SEN’in esastan ve usulden red istediği duruşmaya ilişkin açıklama yapan CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler; “Ankara Valiliği, idare YARGI-SEN’e kapatma davası açtı ama kendisi duruşmaya gelmedi. İdare ayrıca bu konuda verilmiş olan yargı karalarını da yerine getirmedi. Ankara Valiliği ne hukuk ne sendikal hak ne de yargı kararı dinliyor. Yapılan iş ve işlemlerin hepsi hukuka saygısızlıktır. Yaşananlar ancak darbe dönemlerinde örneğine rastlanır türden olaylar. Bu dava Anayasa´nın 90. Maddesinde güvence altına alınan, uluslararası sözleşmelerden kaynaklanan örgütlenme hak ve özgürlüklerine aykırıdır. Yine idare sendika kuruluşuna ilk bir ayda itiraz edebilir. Valilik bunu da ıskalamış iki ay sonradan harekete geçmiş. Böyle bir sendika yok iddiasıyla YARGI-SEN’in kapatılmasını istemiş. Yaşananlar tümüyle komik. İdare daha da komik” dedi.

Duruşma başladıktan kısa bir süre sonra ‘dava yasal süresinde açılmadığı için’ reddedildi. Duruşma sonrası, Ankara Adliyesi önünde yapılan basın açıklamasında idarenin örgütlenme ve özgürlük alanında yaptığı kısıtlamalar kınandı.  “Yargıda Adalet İstiyoruz”, “Yargıda Örgütlenme Engellenemez”, “Sivil Darbeye Hayır” ve ‘Yargının ve Özgürlüklerin Paketlenmesine Hayır’  dövizlerini taşıyan kalabalık YARGI-SEN’e kapatma davasını, Hükümet’in sendika ve örgütlenme hakkına aykırı uygulamalarını protesto etti.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.