logo yeni

calisanlar2 copy

TÜRKİYE KAMU SEN ANKARA YÜRÜYÜŞ VE MİTİNGİ DÜZENLEYECEK

Aktif . Yayınlanma Sendika

kamu-senTürkiye Kamu-Sen 6 Aralık'ta memurlara ek zam talebiyle "Ankara Yürüyüş ve Mitingi" adı altında bir eylem düzenleyecek.

Koncuk, “Hâkim ve savcılara 1155 TL zam yapılıyor. Helal olsun. Hakim ve savcılara zam yapılmasın demiyorum. Akademisyenlerimize -bizim de talebimizdi- 725 ila 835 TL arasında zam yapıldı, akademik teşvik ödemesi de yapılacak. Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen olarak akademik zammı sonuna kadar destekledik, onlar hak ettikleri maaşı alacaklar.

Kamu çalışanları da 123 TL zam aldı. 123 TL, ortalama memur maaşına yüzde 5.2 artış anlamına geliyor. 2014 yılı enflasyon hedefi yüzde 5.5’ten yüzde 9.4’e çıkarıldı. Hedeflediğiniz enflasyonu revize ediyorsanız, devlet memurlarına da, emeklilere de zam yapacaksınız. Türkiye Kamu-Sen’in hesaplarına göre, alım gücünde 240 TL’lik bir azalma meydana gelmiş. O halde bize de yüzde 12’lik bir zam vermeleri lazım. Enflasyon farkı talebi ile başlamıştık, enflasyon farkından vazgeçtik, şimdi ek zam istiyoruz. Yüzde 12’lik ek zam en düşük devlet memuru maaşına 201 TL, ortalama devlet memuru maaşına da 262 TL zam anlamına gelmektedir. Sayın Başbakana bunu ifade ettim. Değerlendireceğine söz verdi ama hala bu değerlendirmenin bir sonucunu göremedik; hatta tam tersine Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ‘Toplu sözleşme dönemi 15 Ağustos 2015 tarihinde başlayacak, biz zam yapamayız’ diyor. Sayın Maliye Bakanı’na soruyorum: Hakim, savcı devlet memuru değil mi? Onlara zam yaparken toplu sözleşme dönemini işaret etmeyeceksin ama kamu görevlilerine, emeklilere sıra gelince ‘Toplu sözleşme dönemi değil’ diyeceksin. Maliye Bakanı rakamları da çarpıtıyor. Matematik bilmeyen bir Maliye Bakanı olmaz. Maliye Bakanı, ‘Kamu çalışanlarına yüzde 8.5 zam yaptık’ diyor. Bu milleti kandırmayın. Rakam belli. Matematik ilmi de ortada duruyor. İnsanları aldatmayın. Gazipaşa’dan ilan ediyorum, tüm teşkilatlarımızı ek zam talebiyle Ankara’da toplayarak, eylem yapacağız.” dedi.

Koncuk, memurun maaşlarının yeniden gözden geçirilmesinin hayati derecede önem arz ettiğini belirterek, “Konfederasyon olarak ek zam talebiyle haftalardır meydanlardayız. Sesimizi Ankara'ya daha gür duyurmak için 6 Aralık 2014 tarihinde Ankara Yürüyüş ve Mitingi adı altında bir eylem düzenliyoruz. Birilerinin yandaş olma sevdasına sattığı memurlara biz sahip çıkıyoruz" ifadelerine yer verildi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.