logo yeni

İLKOKUL MEZUNU İŞÇİ MEMURDAN FAZLA İKRAMİYE ALIYOR

Aktif . Yayınlanma Sendika

maas-16Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir-Sen)nın Kastamonu’da düzenlenen 3. Olağan Genel Kurulu'nda, bu yılki toplu sözleşme ile ilgili açıklamalar yaptı.

İlkokul mezunu işçi memurdan fazla ikramiye alıyor

Gündoğdu toplu sözleşmeli içi ve memur emeklileri arasındaki emekli ikramiyesi farklarını örnek göstererek savunurken, “Bir ilkokul mezunu işçi kardeşime emekli olduğunda 90 bin liranın altında emekli ikramiyesi verilmezken, üniversite mezunu memur neden 50 bin lirayı alamaz?" ifadelerini kullandı.

Emeklilik ikramiyesi arttı

Gündoğdu, dokuz yıl boyunca toplu görüşme yetkisini elinde bulundurup da hiçbir kazanım sağlayamayanlar olduğunu savunan Gündoğdu, şunları söyledi: “2009 yılında 20 lira taban aylık isteyip, ‘10 lira verirseniz imza atacağız’ diyenlerin, 10 liranın 17,5 katı taban aylığını değersizleştirmesine de müsaade etmeyelim. Neydi stratejimiz? Bütün illeri dolaşıyoruz 11 genel başkanımla. ‘Bir, ilkokul mezunu işçi kardeşime emekli olduğunda 90 bin liranın altında emekli ikramiyesi verilmezken, üniversite mezunu memur, neden 50 bin lirayı alamaz? İki, işçi kardeşimin 2 bin lira maaşla emekliye ayrıldığı gün, emekli maaşı bin 800 liranın altına inmezken, 2 bin lira maaş alan memurun maaşı neden bin 200 lirayı geçemez? Yüzdelik zamlarla hizmetliyle müsteşar arasındaki makas açılıyorsa, bunu çözümü nedir?' gibi sorulara cevap aradık ve 'taban aylığa zam alalım' stratejisine oy birliğiyle karar verdik. Bunun anlamı nedir değerli arkadaşlarım, bunun anlamı emeklilik ikramiyesinin bu sene 5 bin 250 lira artırılmasıdır. Yüzdelik zam olsaydı artmayacak mıydı, artacaktı ama şimdi 5 bin 250 lira, 5 bin 250 liradan bin 600'ü çıkarın, kalanı 12'ye bölün, ne kadar zam almışız?”

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.