logo yeni

MEMURUN ÖDEYECEĞİ SENDİKA AİDATI EN ÇOK NE KADAR OLABİLİR?

Aktif . Yayınlanma Sendika

maas-15Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu kapsamındaki sendikalara üye olan Devlet memurlarının aylık ücretlerinden, üyesi oldukları sendikaya ödenmek üzere her ay sendika aidatı (üyelik ödentisi) kesintisi yapılmaktadır.

Devlet memurlarının üyesi oldukları sendikaya ödeyecekleri aidatlar, kurumları tarafından ilgili sendika tüzüğünde belirtilen aylık ödenti miktarı kadar kesilmektedir. Kesilen aidatlar, beş gün içinde sendikanın banka hesabına yatırılmakta ve aidat ödemelerine ilişkin listenin bir örneği ilgili sendikaya gönderilmektedir.

Sendika aidatı

Sendika üyesi olan Devlet memurunun aylığından, damga vergisine tâbi brüt aylık maaşının üyesi olduğu sendikanın tüzüğünde belirtilen oranı kadar sendika aidatı kesintisi yapılmaktadır.

Memurların aylık ücret miktarları farklı olduğundan, yüksek ücret alan Devlet memurlarının düşük ücret alanlara göre daha yüksek miktarda sendika üyelik aidatı ödemeleri söz konusu olabilmektedir.

Ancak, Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu, sendika üyelik ödentisi miktarlarına alt ve üst sınır getirmiştir. Kanunda yer alan düzenlemeye göre, Devlet memurlarının ödeyeceği aylık sendika üyelik ödentisi tutarı, 15 inci derecenin birinci kademesinden aylık alan Devlet memurunun damga vergisine tâbi brüt gelirinin %0,4’ünden (binde dört) az ve 1/30’undan (otuzda birinden) fazla olamamaktadır.

Öte yandan, söz konusu sınırlar içerisinde kalmak kaydıyla,  üyelik ödenti oranlarının sendikalar tarafından farklı seviyelerde belirlenmesi de mümkün olduğundan, üyelik aidatı kesinti miktarları üye olunan sendikaya göre de değişebilmektedir.

Devlet memurunun maaşından kesilebilecek aidatın miktarı

DÖNEM

EN AZ

EN ÇOK

*2014 yılı

8,36 TL

69,66 TL

*2015 yılı ilk 6 ay

8,61 TL

71,75 TL

*2015 yılı ikinci 6 ay

8,87 TL

73,90 TL

Hesaplama yapılırken, memurunyeri.com olarak 2015 yılı ilk ve ilinci 6 aylık dönemleri için katsayılar %3 oranında artırılmıştır.

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.