logo yeni

ADALET ÇALIŞANLARI 1 EYLÜLDE ALANLARDA OLACAK

Aktif . Yayınlanma Sendika

protestoTürkiye Kamu-Sen Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Ve Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş adalet çalışanlarının sorunları ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

Adalet Çalışanları 1 Eylülde alanlarda olacak

Yokuş, adli yılın 1 Eylül’ de açılacağını belirterek, “bu açılışlarda yapılan konuşmalarda adalet çalışanları sadece hakim ve savcılarmış gibi sadece onların sorunları gündeme getirilip, 50 bini aşkın adalet çalışanı yok sayılıyor.

Biz Türk Büro-Sen olarak, bu güne kadar unutulan, yok sayılan ve görmezden gelinen Adalet çalışanlarının sorunlarını gündeme getirdik. Fazla mesai ücretleri, ücret yetersizliği, iş yükü yoğunluğu ve personel eksikliği gibi bir çok sıkıntısı olan adalet çalışanları, bu Adli Yılda sorunlarını dile getirmek için 81 ilimizde alanlarda olacak.” dedi.

Adalet Çalışanları Bir Bütündür, Hakim Savcı Diye Ayırılamaz

Yokuş yaptığı açıklamada, Adalet Bakanı tarafından geçtiğimiz günlerde, "hakim ve savcıların ekonomik ve sosyal durumlarını düzeltmek, ayrıca sicil affı getirilmek için"  bir tasarı hazırlandığını ve tasarının yeni yasama döneminde TBMM'ye sunulacağını ifade ettiğini vurgulayarak, “Sayın Bakan her zaman olduğu gibi adalet çalışanları arasında ayrım yapmaktadır.  Adalet hizmeti verenler olarak sadece yargıçları görmektedir. Diğer çalışanları yok sayarak, sadece yargıçlarla adalet dağıtılması mümkün değildir. Bu anlayış yanlıştır. Adalet çalışanları arasında çalışma barışını bozacak bir girişimdir. Adalet hizmetleri, Hakimlerle, savcılarla, yazı işleri müdürleriyle, zabıt katipleri, mübaşirler,  teknik elemanlar ve hizmetlilerle birlikte 50 bini aşkın adalet çalışanı tarafından sunmaktadır. Adalet Bakanlığı'nın sadece hakim ve savcılara iyileştirme yapan bu anlayışını kabul etmiyoruz. Yargıçlar için yapılması planlanan iyileştirmenin tüm adalet çalışanlarına yansıtılmasını talep ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Yeni Hükümete çağrı

Fahrettin Yokuş, son düzenlemelerle yargı bağımsızlığı ortadan kaldırıldığını, kuvvetler ayrılığının kuvvetler birliğine dönüştürüldüğünü, bu nedenle, adalete olan güven her geçen gün azaldığını ve bu yanlış uygulamaları neticesinde ise hem ülkemiz hem de adalet çalışanlarının itibar kaybettiğini belirtti.

Yokuş açıklamasının sonunda, “Geciken ve taraflı hale gelen adalet kanallarının faturası da ne yazık ki çalışanlara çıkartılmaktadır. Adalet çalışanları olarak, bu duruma isyan ediyoruz. Emeğimizin karşılığını ve itibarımızın iadesini talep ediyoruz.  Bu sebeple 1 Eylül Adli Yıl açılışında tüm Türkiye'de adalet çalışanları olarak, adalet talep etmek üzere meydanlara iniyoruz.” derken, yeni hükümeti de öncelikli olarak hukuksuzluklar ve adalet çalışanlarının sorunlarının çözümü için çalışma yapmaya çağırdı.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.