logo yeni

KAMU PERSONELİ DANIŞMA KURULU KARARLARI NE İŞE YARIYOR?

Aktif . Yayınlanma Sendika

toplantiKamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu hükümleri gereği her yıl iki defa toplanan Kamu Personeli Danışma Kurulunun aldığı kararların ne anlama geldiği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından açıklandı.

Milletvekili Ahmet Duran BULUT tarafından verilen bir soru önergesinde, Kamu Personeli Danışma Kurulu Toplantılarına ilişkin olarak “Bu masada alınan kararların vicdanen ve ahlaken bağlayıcı nitelik taşıması gerekmez midir? diye sorulmuştu.

Bu soru önergesine cevap niteliğinde hazırlanan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK imzasını taşıyan açıklamada, Kamu Personeli Danışma Kurulu Toplantılarında alınan kararlara ilişkin olarak şöyle denildi:

4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununun “Yönetime katılma” başlıklı dördüncü kısmının ikinci bölümünün 21 inci maddesinde Kamu Personeli Danışma Kurulu düzenlenmiş olup, söz konusu maddenin birinci fıkrasında; Kurulun kamu görevlileri sendikaları ve konfederasyonları ile kamu idareleri arasında sosyal diyaloğun geliştirilmesi, kamu personel mevzuatının ve kamu yönetimi uygulamalarının değerlendirilmesi, yönetimin daha iyi işleyen bir yapıya kavuşturulması için ortak çalışmalar yürütülmesi, kamu görevlilerinin yönetime katılımının sağlanması ve kamu yönetiminin karşılaştığı sorunlara çözümler geliştirilmesi amacıyla kurulduğu, ikinci fıkrasında; toplu sözleşme konuları ile kurumsal konular dışında kalan ve kamu personel sistemini ilgilendiren genel nitelikli konuların Kurulda değerlendirildiği, son fıkrasında ise; Kurulun her yıl mart ve kasım aylarında toplandığı ifade edilmiştir.

Ayrıca, 4688 sayılı Kanunun 2012 yılında değişmesiyle birlikte günümüze kadar dört Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantısı düzenlenmiştir. Söz konusu toplantılarda ilgili tarafların katılımıyla gündemde yer alan konular ele alınarak, toplantı sonrası bazı hususlar değerlendirilmek üzere Bakanlar Kurulu üyelerine intikal ettirilmiş, bazı hususlarda ise kamu kurum ve kuruluşlarının görüşlerine başvurulmuştur.

Bu itibarla, kamu personelinin yönetime katılımının sağlanmasına yönelik oluşturulan Kamu Personeli Danışma Kurulunda alınan kararlar istişari nitelikte olmakla birlikte, söz konusu Kurulda alınan kararlar kamu personeline yönelik yapılan düzenlemelerde dikkate alınmaktadır.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.