logo yeni

SENDİKA ÜYESİ OLMAYAN PERSONELİN İŞ BIRAKMA EYLEMİ HAKKINDA MAHKEME KARARI

Aktif . Yayınlanma Sendika

adalet6Danıştay 12. Dairesi, sendikal faaliyet kapsamında bir günlük iş bırakma eylemine katılarak 1/30 oranında aylıktan kesme cezası ile cezalandırılan davacı hakkında tesis edilen işlemi iptal etmeyen İdare Mahkemesi kararının bozulmasına hükmetti.

Mahkemelerin daha önce verdikleri bu tür kararlarda, sendika üyesi olan kişilerin, sendikal faaliyet kapsamında bir günlük iş bırakma eylemine katılmasına disiplin cezası verilemeyeceği şeklinde hükümler yer almaktaydı. Ancak bu kararda diğerlerinden farklı ve önemli nokta ise, personelin sendika üyesi olmasa bile sendikal faaliyet kapsamında bir günlük iş bırakma eylemine katılması sebebiyle disiplin cezası verilemeyeceğine hükmedilmesi oldu.

Danıştay  12. Dairesi kararında; “Davacının sendikal eylemin yapıldığı tarihte sendika üyesi olmamasının eylemin suç teşkil etmediği sonucunu değiştirmeyeceği, sendikal eyleme destek niteliğinde olan görevi terk etme eyleminin de kabul edilebilir bir mazeretle işlendiği sonucuna ulaşıldığından aksi yönde tesis edilen işlemde hukuka uyarlık bulunmamıştır.

Nitekim İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi'nin 17/07/2008 tarihli ve K:23018/04 sayılı kararında işi bırakma eyleminin gerçekleştiği dönemde sendika üyesi olmayanların da kamu çalışanlarının koşullarının iyileştirilmesi amacıyla bir günlük ulusal greve katıldıklarından üye olup olmama durumu gözetilmeksizin AİHS'nin 11. maddesinin ihlal edildiğine karar verilmiştir.

Açıklanan nedenlerle, davacının temyiz isteminin kabulü ile temyize konu mahkeme kararının bozulmasına” ifadelerine yer verilmiştir.

İlgili mahkeme kararı

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.