logo yeni

TOPLU SÖZLEŞME VE KPDK KAZANIMLARININ DURUMU SORULDU

Aktif . Yayınlanma Sendika

toplu-sozlesme2Ardahan milletvekili Ensar ÖĞÜT tarafından verilen soru önergesi ile toplu sözleşmede alınan haklar ile Kamu Personel Danışma Kurulunda mutabakata varılan hususların halen uygulamaya geçirilmediği belirtilerek, bu hakların ne zaman uygulamaya konulacağı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK’ e soruldu.

Öğüt tarafından verilen soru önergelerinde yer alan konular:

“Yapılan yasa değişiklikleri ile memurlarımıza Toplu Sözleşme imzalama yetkisi verilmiştir. Ancak yapılan Toplu sözleşmelerde 2,5 milyon memurun geçen yıl imzalanan toplu sözleşmede alınan hakların, Kamu Personel Danışma Kurulunda mutabakata varılan maddelerin üzerinden aylar geçmesine rağmen bir türlü yürürlüğe girmemiştir.

Özellikle 9 madde üzerinde beklentileri yüksek olan memurlarımızın bu haklarının verilmesi ile memurlarımız rahat bir nefes alacaktır.

1.İş ve Meslek danışmanlarının ek ödemeleri arttırılması konusunda mutabakata varıldı bu maddeden kaç kişi faydalanacak?

2.Toplu Sözleşmeden doğan haklarla Gezici memurlara seyahat kartı, Ulaştırma Personeline aileyle Türkiye turu, basın yayın işkoluna sabah kahvaltısı haklarının uygulanmasına ne zaman geçilecek?

3.Toplu Sözleşmeden doğan haklarla itfaiyeciler yardımcı hizmet sınıfından genel idari hizmetler sınıfına yükselecekti ancak bugüne kadar bu konuda bir çalışma neden yapılmadı?

4.Emekli İkramiyelerinin hesaplanmasında 30 yıllık hizmet süresi sınırının kademeli olarak 35 yıla çıkarılması hakkı tanınmıştı ne zaman bu haktan faydalanacaklar?

5.Toplu Sözleşmeden doğan haklarla Geçici ve Rehber Öğretmenlerin ek ders ücreti zamlandı bu hakkın uygulanmasına neden başlanılmadı?

6.Toplu Sözleşmelerin en çekişmeli maddelerinden birisi Memurlarımızın Disiplin Cezalarının affı idi Toplu Sözleşmeden doğan hakları nedeniyle ne zaman uygulanacak?

7.Adaylıkta uyarma ve kınama cezası alanların memuriyetten çıkarılmasının engellenmesi hakkı  tanınmıştı bu maddeden kaç memurumuz faydalanacak?

8.Toplu Sözleşmeden doğan haklarla Enerji, Sanayi, Madencilik kolunda çalışanlara koruyucu desteği verilmesi hakkı tanınmıştı, ne zaman uygulamaya geçilecek?

9.Toplu Sözleşmeden doğan haklarla Geçici ve Rehber Öğretmenlerin ek ders ücreti zamlandı bu hakkın uygulanmasına neden başlanılmadı?

10.Toplu Sözleşmeden doğan haklarla Jüri olarak görevlendirilen öğretim üyelerine ücret ödenmesi yapıldı mı? yapıldıysa ne kadar ve kaç öğretim üyesine yapıldı?

11.Toplu Sözleşmeden doğan haklarla Sağlıkçıların dini bayramlarda % 20 zam almaları kesinleşmişti, bu güne kadar neden uygulanmaya başlanmadı?

12.Nöbetci Memurluk uygulanması kaldırılması Toplu Sözleşme ile kararlaştırılmıştı, ancak bu güne kadar neden kaldırılmadı?

13.Toplu Sözleşmeden doğan haklarla Geçici Personele fazla mesai hakkı verildi, bu hakkın uygulanmasına neden başlanılmadı?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.