logo yeni

calisanlar2 copy

TOPLU SÖZLEŞME İKRAMİYESİ HANGİ YIL NE KADAR ÖDENECEK?

Aktif . Yayınlanma Sendika

toplu-sozlesmeKamu görevlileri sendikalarına üye olanlara her 3 ayda bir toplu sözleşme ikramiyesi ödenmekte olup, bu ikramiyenin 2015 yılında daha yüksek miktarda ödenmesi için toplu sözleşmeye hüküm konulmuştur.

Toplu sözleşme ikramiyesi nedir?

Toplu sözleşme ikramiyesinin kimlere ödeneceği ve miktarı ile ödeme dönemleri 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede düzenlenmiştir.

375 sayılı KHK’nın ek 4 üncü maddesinde “25/6/2001 tarihli ve 4688 sayılı Kamu Görevlileri ve Sendikaları Kanunu hükümleri uyarınca kamu görevlileri sendikalarına üye olup, aylık veya ücretinden üyelik ödentisi kesilen kamu görevlilerine ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında aylık veya ücretleri ile birlikte kırkbeş Türk Lirası toplu sözleşme ikramiyesi ödenir. Bu madde uyarınca yapılan ödeme, damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz …” hükmüne yer verilmiştir.

Buna göre, toplu sözleşme ikramiyesi;

**Kamu görevlileri sendikalarına üye olup, aylık veya ücretinden üyelik ödentisi kesilenlere

**Ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında aylık veya ücretleri ile birlikte

 **Kırkbeş Türk Lirası

ödenmektedir.

Toplu sözleşme ikramiyesinin miktarı sabit olup, sendika üyelik aidatı miktarı ile de ilişkisi bulunmamaktadır.

Toplu sözleşme ikramiyesinin net miktarı

375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 4 üncü maddesine göre, toplu sözleşme ikramiyesinin 3 aylık net miktarı,  “kırkbeş Türk Lirası”ndan Damga Vergisi kesilmek suretiyle belirlenmektedir.

Öte yandan, “Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2014 ve 2015 Yıllarını Kapsayan 2. Dönem Toplu Sözleşmesi”nin  “Toplu sözleşme ikramiyesi” başlıklı 26 ncı maddesinde, söz konusu “kırkbeş Türk Lirası” ibaresi “altmış Türk Lirası” olarak uygulanacağı kararlaştırılmıştır. Belirlenen bu rakam sadece 2015 yılı için geçerli olacaktır.

375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede herhangi bir değişiklik yapılmaması durumunda, 2016 yılında 45 TL’nin üzerinde toplu sözleşme ikramiyesi ödenebilmesi için, yapılacak toplu sözleşmelere yeniden hüküm konulması gerekecektir.

Buna göre, sendika üyesi kamu çalışanlarına;

**2014 yılında 3 aylık net 44,66 TL

**2015 yılında 3 aylık net 59,54 TL

**Herhangi bir düzenleme yapılmazsa, 2016 yılında 3 aylık net 44,66 TL

toplu sözleşme ikramiyesi ödenecektir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.