logo yeni

SENDİKA AİDATI MİKTARININ ALT VE ÜST SINIRLARI

Aktif . Yayınlanma Sendika

sendika2Sendika üyesi olan kamu görevlilerinin aylık ücretlerinden, üyesi oldukları sendikaya ödenmek üzere her ay üyelik ödentisi (sendika aidatı) kesintisi yapılır.

Kamu çalışanlarının, sendika üyesi olmaları nedeniyle ödeyeceği sendika aidatı konusu 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununun “üyelik ödentisi” başlıklı 25 inci maddesinde düzenlenmiştir.

Sendika aidatının kesilmesi

Kamu görevlisinin, üyesi olduğu sendikaya ödeyeceği üyelik ödentileri, sendika tüzüğünde belirtilen aylık ödenti tutarına göre kamu işvereni tarafından ilgilinin aylığından kesilir.

Aylıklardan kesilen üyelik ödentileri, beş gün içinde sendikaların banka hesaplarına yatırılır ve ödenti listesinin bir örneği ilgili sendikaya gönderilir.

Kamu işvereni, sendikaya üye olan ve üyelik ödentisi kesilen kamu görevlilerinin listesini her ayın son haftasında, işyerinde herkesin görebileceği yerde ve kurumsal düzeyde duyurulabilecek diğer araçlarla ilan eder.

Sendika aidatının 2014 miktarı ve sınırları

Sendika üyesi olması nedeniyle kamu görevlilerinin aylıklarından kesilecek olan üyelik ödentisinin aylık miktarı, kamu görevlisinin damga vergisine tâbi brüt aylık gelirine, üyesi olduğu sendikanın tüzüğünde belirtilen kesinti oranı uygulanmak suretiyle belirlenmektedir.

Kamu çalışanlarının damga vergisine esas aylık brüt ücretleri farklılık gösterebileceğinden, aylık ücreti yüksek olan kamu görevlilerinin, aylık ücreti düşük olanlara göre daha yüksek miktarda sendika üyelik aidatı ödemeleri söz konusu olabilir.

Ancak, 4688 sayılı Kanunda, kamu çalışanın aylık ücreti ne kadar olursa olsun, ödeyeceği üyelik ödentisinin aylık tutarının belli sınırlar içerisinde kalması öngörülmüştür. Buna göre, aylık üyelik ödentisi tutarı, 15 inci derecenin birinci kademesinden aylık alan Devlet memurunun damga vergisine tâbi brüt gelir toplamının %0,4’ünden (binde dört) az ve 1/30’undan (otuzda birinden) fazla olamamaktadır.

Öte yandan, ilgili sendika genel kurullarının, söz konusu sınırlar içerisinde kalmak kaydıyla farklı oranlar belirlemesi de mümkün olduğundan, üyelik aidatı kesintisi miktarları sendikalar arasında farklılık gösterebilir.

Buna göre, 2014 yılı için geçerli olan belirlemeler çerçevesinde,  sendika üyelik aidatı aylık;

**En az 8,36 TL.

**En çok 69,66 TL.

olabilecektir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.