logo yeni

calisanlar2 copy

EMNİYET PERSONELİNİN BAZILARI SENDİKA ÜYESİ OLABİLECEK

Aktif . Yayınlanma Sendika

polisAnayasa Mahkemesi, emniyet teşkilatında çalışan personelin sendika kurmasını ve kurulmuş sendikalara üye olmasını yasaklayan Kanun düzenlemesini kısmen iptal etti. 

Anayasa Mahkemesi, emniyet teşkilatında çalışan;

**Emniyet Hizmetleri Sınıfına dahil personelin sendika kurma ve sendika üyesi olmasını yasaklayan düzenlemeyi Anayasaya aykırı bulmadı.

**Diğer hizmet sınıflarına dahil personelin sendika kurmasını ve sendika üyesi olmasını yasaklayan düzenlemeyi Anayasaya aykırı bularak iptaline Karar verdi.

Bu Karar, polis mesleğinden sayılan personelin sendikal faaliyette bulunamayacağı anlamına geliyor. Emniyet teşkilatında polislik mesleğinden sayılmayan (sivil) personelin sendikal faaliyetlerinin önündeki engel kalkmış oldu.

Emniyet-Sen kurulmuştu

Emniyet teşkilatı mensupları tarafından kurulan Emniyet-Sen’in kapatılması için Ankara Valiliği tarafından açılan davaya bakan Ankara 9 uncu İş Mahkemesi verdiği ara Kararla konuyu Anayasa Mahkemesine taşımıştı. 4688 sayılı Kanunun 15 inci maddesinin birinci fıkrasının (j) bendinin Anayasaya aykırı olduğunu değerlendiren Mahkeme, Sendikalar Kanununun ilgili maddesinin Anayasa’nın bireylerin temel hak ve hürriyetlerini düzenleyen maddelerine aykırı olduğunu ileri sürmüştü.

4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nun “Sendika üyesi olamayacaklar” başlıklı 15 inci maddesinde, kimlerin sendika kuramayacağı ve kurulmuş sendikalara kimlerin üye olamayacağı sayılmış  ve bunlar arasında (j) bendinde “Emniyet hizmetleri sınıfı ve emniyet teşkilâtında çalışan diğer hizmet sınıflarına dahil personel” e de yer verilmiştir.

Anayasa Mahkemesi dün yaptığı toplantıda, 4688 sayılı Kanun’un 15 inci maddesinin birinci fıkrasının (j) bendinde yer alan;

-“Emniyet hizmetleri sınıfı…” ibaresinin Anayasa’ya aykırı olmadığına ve itirazın REDDİNE,

-“…ve emniyet teşkilâtında çalışan diğer hizmet sınıflarına dahil personel…”  ibaresinin Anayasa’ya aykırı olduğuna ve İPTALİNE,  Karar verdi.

Kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından emniyet teşkilatındaki sivil personel sendika kurabilecek ve kurulmuş sendikalara üye olabilecek.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.