logo yeni

POLİSLERİN SENDİKA KURUP KURMAYACAKLARI BELLİ OLUYOR

Aktif . Yayınlanma Sendika

polis3Emniyet teşkilatında çalışan personelin sendika kurmasını ve sendikalara üye olmasını engelleyen Kanun düzenlemesinin Anayasaya aykırı olup olmadığı önümüzdeki hafta Karara bağlanacak.

Emniyet mensupları tarafından kurulan Emniyet-Sen’in kapatılması için Ankara Valiliği tarafından açılan davaya bakan Ankara 9 uncu İş Mahkemesi, emniyet mensuplarının sendika kurmasını ve sendikalara üye olmasını yasakladığı ileri sürülen Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununun 15/j maddesinin iptali istemi ile Anayasa Mahkemesine başvuruda bulunmuştu.

Başvuruda, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununun 15 inci maddesinin birinci fıkrasının (j) bendinin Anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle iptaline karar verilmesi istenmişti.

Anayasa Mahkemesi Başkanlığı, 29 Ocak 2014 Çarşamba günü yapacağı toplantı gündemine, Ankara 9 uncu İş Mahkemesinin başvurusunu da aldı.

4688 sayılı Kanunun “Sendika üyesi olamayacaklar” başlıklı 15 inci maddesinde, kimlerin sendika kuramayacağı ve kurulmuş sendikalara kimlerin üye olamayacağı sayılmış olup, bunlar arasında (j) bendinde “Emniyet hizmetleri sınıfı ve emniyet teşkilâtında çalışan diğer hizmet sınıflarına dahil personel”e de yer verilmiştir.

Kanunda yer alan bu hüküm nedeniyle emniyet teşkilatında çalışan personelin sendika kurması ve sendikalara üye olamayacakları ileri sürülürken, bazı emniyet mensupları tarafından “Emniyet-Sen” kurulmuştu.

Kurulan sendikanın kapatılması için Ankara Valiliği tarafından açılan davaya bakan Ankara 9 uncu İş Mahkemesi verdiği ara Kararla konuyu Anayasa Mahkemesine taşımıştı. 4688 sayılı Kanunun 15 inci maddesinin birinci fıkrasının (j) bendinin Anayasaya aykırı olduğunu değerlendiren Mahkeme, Sendikalar Kanununun ilgili maddesinin Anayasa’nın bireylerin temel hak ve hürriyetlerini düzenleyen maddelerine aykırı olduğunu ileri sürmüştü.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.