logo yeni

TÜRKİYE’DE SENDİKACILIK ÜCRET SENDİKACILIĞIDIR

Aktif . Yayınlanma Sendika

Kanal7'de Başkent Kulisi programında Mehmet Acet'in gündemle ilgili sorularını yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Türkiye'de sendikacılığın ücret sendikacılığı olduğunu da ifade ettiği konuşmasında,  atanamayan öğretmenler için farklı alternatifler üreteceklerini de belirtti.

Ömer Dinçer, açıklamalarında özetle;

 “Türkiye'de açık bulunan kadroların hepsine öğretmen atama sorumluluğunu sendikalara da verebilirim ben. Ama bizim atama yapabileceğimiz öğretmen sayısı belli. Sendikalar ise, hayır herkesi atayacaksınız pozisyonundalar.

 Tamam, herkesi istediği yere gönderelim. Çünkü onların mutluluğu benim mutluluğumdur. Peki atadıktan sonra durum ne olacak? Yüzlerce yerde, boşluk olduğu halde öğretmen bulunamayacakken, yüzlerce yerde öğretmen fazlalığı yaşanacak. Hangi öğrenci bunu hak ediyor?

Biz bu sene eş durumunda yaklaşık 16 bin öğretmenimizin yerini değiştirdik. Diyebilirsiniz ki, kim nereye gitmek istiyorsa gitsin. İyi de, bir yerde öğretmenin olmaması yüzlerce çocuğu eğitimsiz bırakıyor. Ve biz çocuklarımızın geleceklerini çalmış oluyoruz. Bir öğretmenin maliyeti bize ayda 3 bin lira. Şehir merkezlerinde bekleyen öğretmenlerin devlete maliyetini kimse hesaplıyor mu? Yaklaşık 1 milyar 100 milyon liralık maliyeti var bunun kamuya.

Bir tarafta norm fazlası öğretmenleriniz derse giremiyor olacak. Bir tarafta kamuya muazzam bir maliyeti olacak. Diğer tarafta da sendikalar bize eş durumundan herkesi atayın diye baskı yapacak.”  ifadelerini kullandı.

Atanamayan öğretmenler için alternatif çözüm önerilerinden de söz eden Dinçer “Biz bütün gücümüzle maksimum seviyede hasta olanların, eş durumundan atama bekleyenlerin hepsi için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Ataması yapılamayanlar için ise birkaç alternatif öneriyoruz.

1-Alan değişikliği yapmayı mümkün yapıyoruz.

2-Becayiş mümkün olacak. Yani anlaşmalı değişiklik olacak.

3- Doğu'ya gitmek isteyenlerin muhakkak gitmesini sağlayacağız.

4-Hala eşinin yanına gitmek istiyenlerin, ücretsiz izin kullanmalarına izin vereceğiz.” dedi.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.