logo yeni

SENDİKALARIN DAVA AÇMA YETKİSİ

Aktif . Yayınlanma Sendika

adaletTürk Büro-Sen tarafından, Sosyal Güvenlik Kurumunda kariyer ve liyakat ilkelerine aykırı bir şekilde, yapılan Sosyal Güvenlik İl Müdür Yardımcılığı atamalarının iptal edilmesi için İdare Mahkemesinde dava açılmıştı.

Ankara 15. İdare Mahkemesinin  Sendikanın meşru, kişisel ve güncel menfaatinin etkilenmediği gerekçesiyle davanın ehliyet yönünden reddine karar vermesi sebebiyle, karar temyize gitmişti.

Danıştay 2. Dairesi, dava konusu uyuşmazlığın sendika üyelerinin ortak ekonomik, sosyal ve mesleki hak ve menfaatleri kapsamında olduğuna kararıyla birlikte, yeniden görüşülmek üzere dosyayı Ankara 15. İdare Mahkemesine geri gönderdi.

Danıştay 2. Dairesi kararında, kamu görevlileri sendika ve üst kuruluşlarının açacakları davalarda, dava ehliyetlerinin bulunduğu hususunun saptanabilmesi için, öncelikle dava konusu yapılmak istenilen işlemin düzenleyici ya da uygulama işlemi niteliğinde olup olmadığının, uygulama işlemi ise genel bir nitelik taşıyıp taşımadığının belirlenmesinin gerektiği hususuna yer verilmiştir.

İlgili Karar:

sendika-dava-acma-yetkisi-1sendika-dava-acma-yetkisi-2sendika-dava-acma-yetkisi-3

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.