logo yeni

“YÖNETİCİ ATAMALARI SENDİKA REFERANSIYLA MI YAPILIYOR?”

Aktif . Yayınlanma Sendika

memurGıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatları ile bağlı, ilişkili veya ilgili kurum ve kuruluşlarında, iktidara muhalif görüşlerde olanların yönetici görevlerinden alınarak yerlerine iktidara yakındığıyla bilinen sendikaların referansıyla atama yapıldığı yönündeki iddialara cevap verildi.

Milletvekili Alim IŞIK, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatları ile bağlı, ilişkili veya ilgili kurum ve kuruluşlarda çalışanlar arasında son yıllarda “müşavir veya danışman” olarak bilinen personel sayılarının giderek arttığı ve birçok yöneticinin siyasi sebeplerle yöneticilikten alınarak mağdur edildiği iddialarını soru önergesine konu etmişti. 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi EKER tarafından cevaplandırılmak üzere verilen soru önergesinde “Genellikle iktidara muhalif görüşler taşıdığı gerekçesiyle yönetici görevlerinden alınarak yerlerine genellikle iktidara yakındığıyla bilinen sendikaların referansıyla gelen liyakatsiz kişilerin atandığı” iddialarının doğru olup olmadığı da sorulmuştu. 

Soru önergesine Bakan Mehmet Mehdi EKER imzalı yazı ile verilen cevapta, iddialara ilişkin olarak şöyle denildi:

“Bakanlığımız tarafından yapılan tüm atamalar 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na uygun olarak gerçekleştirilmekte olup, atamalarda ilgili mevzuat ile kariyer ve liyakat esaslarına riayet edilmektedir. Önergede bahsedilen; müşavir, danışman gibi personelin sayılarının arttığı ve siyasi iktidara muhalif görüşler taşıdığı için yönetici görevinden alınarak, siyasi sebeplerden dolayı liyakatsiz kişilerin yönetici olarak atandığına yönelik iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.

2002-2013 yıllan arasında Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatlarında yönetici olarak görev yapmakta iken görevden alınmak suretiyle müşavir ya da danışman olarak görevlendirilen personel sayısı 13 ‘tür. Bu işlemlere yönelik açılan davaların sonucuna göre gerekli yasal işlem tesis edilmiştir.”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.