logo yeni

calisanlar2 copy

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAKİ ATAMALARDA SENDİKA ETKİSİ VAR MI?

Aktif . Yayınlanma Sendika

burokrat2Dışişleri Bakanlığı'nda yönetici olarak görev yaparken bu görevden alınarak müşavir veya danışman olarak görevlendirilen personel sayısının giderek arttığı ve bunların yerine genellikle iktidara yakınlığıyla bilinen sendikaların referansıyla gelen kişilerin atandığı iddialarına cevap verildi.

Milletvekili Alim IŞIK tarafından verilen soru önergesinde; 2002-2013 döneminde Dışişleri Bakanlığında yönetici olarak görev yaparken bu görevden alınarak müşavir veya danışman olarak görevlendirilen personel sayısının giderek arttığı, bunların genellikle iktidara muhalif görüşler taşıyan kişiler olduğu, bunların yerine genellikle iktidara yakınlığıyla bilinen sendikaların referansıyla gelen kişilerin atandığı iddialarını gündeme getirerek, bu iddiaların doğru olup olmadığını sormuştu.

İddialara cevap verildi 

Soru önergesini cevaplandıran Dışişleri Bakanı Ahmet DAVUTOĞLU, konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı:  

“Dışişleri Bakanlığı 6004 sayılı Dışişleri Bakanlığının Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunla kendisine tevdi edilmiş olan görevleri genel itibariyle Bakanlıkta görevli meslek memurları ile konsolosluk ve ihtisas memurlarından müteşekkil diplomatik kariyer memurları eliyle yerine getirmektedir.

Diplomatik kariyer memurlarının merkez ve yurtdışı teşkilatlarında kullanabilecekleri unvanlar ile bu teşkilatlarda mevcut yönetici niteliğindeki kadrolara atanmaları 6004 sayılı Kanunun ilgili maddeleri ve Dışişleri Bakanlığı Diplomatik Kariyer Memurlarının Görevde Yükselme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik çerçevesinde yürütülmektedir.

Bakanlık Müşavirleri ise Büyükelçi unvanını ihraz etmiş olanlar arasından bilgi ve tecrübesinden istifade edilmeleri amacıyla Bakana yardımcı olmaları amacıyla atanmakta olup, Türk dış politikasının tespitinde önemli görevler icra etmektedirler. Bu yönüyle de Bakanlık Müşaviri kadrolarına atanmış olanlardan bu yöndeki atama işlemlerine karşı dava açan bulunmamaktadır.

Uzman müşavir ve danışman kadroları ise ihtiyaç duyulan hallerde özel bilgi ve tecrübesinden yararlanmak istenilen kişilerin istihdamı için kullanılmaktadır. Uzman müşavirler, kuruluş kanunlarında yurtdışı teşkilatı kurma yetkisi verilmemiş kamu kurum ve kuruluşlarının ihtisas alanına giren konularda yurtdışı teşkilatında memur istihdamına Bakanlıkça gerek duyulduğu takdirde, bu kurum ve kuruluşlarca belirlenen ve Bakanlığa bu amaçla tahsis edilen kadrolarda geçici olarak atanmaktadır. Danışmanlar ise, Bakanlığın özel uzmanlık bilgileriyle bağlantılı istisnai ihtiyaçları temelinde istihdam edilen memurlardır. Danışman olabilmek için, Bakanlığın belirleyeceği yabancı dile çok iyi derecede hâkimiyetin yanı sıra, Bakanlığın ihtiyaç duyduğu uzmanlık alanlarında en az beş yıllık mesleki tecrübeye veya bu alanlarda doktora ya da daha üst akademik unvanlara sahip bulunulması gerekir.

Bakanlığımızın tüm atamaları 6004 sayılı Dışişleri Bakanlığının Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun ve 2451 sayılı Bakanlıklar ve Bağlı Kuruluşlarda Atama Usulüne İlişkin Kanun hükümleri çerçevesinde ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda ifadesini bulan kariyer ve liyakat ilkeleri çerçevesinde yürütülmektedir.”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.