logo yeni

calisanlar2 copy

SENDİKA TEMSİLCİSİ OLMADAN VERİLEN CEZAYA İPTAL

Aktif . Yayınlanma Sendika

adalet2Ankara’nın Yenimahalle İlçesinde … İlköğretim Okulu’nda görev yapan Eğitim-Bir-Sen üyesi bir devlet memuruna verilen kınama cezasının iptali için ilgilinin yaptığı itirazı görüşerek reddeden İl Milli Eğitim Disiplin Kurulu kararına karşı açılan davada iptal kararı verildi.

17. İdare Mahkemesince verilen kararda, Disiplin Kurulları ve Disiplin Amirleri Hakkında Yönetmelik’in 4. maddesinin ikinci fıkrasında, yer alan hükmüne atıfta bulunularak, ilgili disiplin kurullarında, disiplin soruşturması yürütülen memurunun üyesi bulunduğu sendika temsilcisini de yer verilmesi gerektiği belirtildi. Söz konusu olayda davacının üyesi olduğu sendika temsilcisinin İl Disiplin Kurulu toplantısına katılmaması sebebiyle verilen disiplin cezası iptal edildi.

Oybirliğiyle alınan kararda şu ifadelere yer verildi: “Bu durumda 04.07.2005 tarihinde yürürlüğe giren yönetmelik hükmü uyarınca 4. maddede yer alan disiplin kurulları ve yüksek disiplin kurulları için sendika temsilcisi bulundurma zorunluluğu getirilmesi nedeniyle bu madde kapsamındaki il disiplin kurulu için de sendika temsilcisi bulundurmasının zorunlu olduğu açık olduğundan, davacının üyesi olduğu sendika temsilcisinin katılmadığı Disiplin Kurulu kararıyla davacıya verilen dava konusu disiplin cezasında hukuka ve mevzuata uygunluk bulunmamaktadır.”

İlgili Karar:

disiplin kurulu sendika temsilcisi1disiplin kurulu sendika temsilcisi2

 

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.