logo yeni

calisanlar2 copy

BAKAN’I DİNLEMEMEK DİSİPLİNE AYKIRI BULUNMADI

Aktif . Yayınlanma Sendika

adalet5Uzaktan eğitim programı çerçevesinde bulunduğu toplantı salonunu, Bakan tarafından tele-konferans yöntemiyle yapılan konuşmayı dinlemeyerek ve diğer katılımcıların da dinlememesini isteyerek terk eden öğretmene disiplin cezası verilmesi hukuka uygun bulunmadı.

Üyesi olduğu sendikanın yetkili kurullarınca alınan karar doğrultusunda, 18.06.2012 tarihinde Milli Eğitim Bakanı tarafından tele-konferans yöntemiyle yapılan konuşmayı protesto ederek toplantı salonunu terk eden ve diğer öğretmenlerin de terk etmesini isteyen öğretmen hakkında,  “Devlet memuru vakarına aykırı tutum ve davranışta bulunduğu” gerekçesiyle “Uyarma” cezası verilmişti.

Verilen disiplin cezasının iptali istemi ile açılan davaya bakan Antalya 3. İdare Mahkemesi;  disiplin cezası verilmesine sebep olan protesto eyleminin “ifade izharı” kapsamında olduğuna, ayrıca İnsan Hakları Sözleşmesinde sayılan “sınırlamaya” ve “cezalandırmaya” tabi tutulacak eylemler kapsamına girmediği sonucuna vararak, söz konusu eylemin Devlet memuru vakarına yakışmayan davranış olarak kabul edilerek uyarma cezası verilmiş olmasında hukuka uyarlık bulunmadı.

Söz konusu Karar

bakanin konusmasi1bakanin konusmasi2bakanin konusmasi3

 

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.