logo yeni

calisanlar2 copy

DPB SENDİKA ÜYESİ OLAMAYAN BAZI PERSONEL İLE İLGİLİ GÖRÜŞ DEĞİŞTİRDİ

Aktif . Yayınlanma Sendika

degisimDevlet Personel Başkanlığı 2012 yılında verdiği görüşte üniversite, fakülte, enstitü ve yüksekokul yönetim kurulu üyelerinin sendika üyesi olamayacakları yolunda görüş vermişti.

Ancak 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Ve Toplu Sözleşme Kanununun “Sendika Üyesi Olamayacaklar” başlıklı 15. maddesinde, kamu görevlileri sendikalarına kimlerin üye olamayacakları tek tek sayılırken, fakülte, enstitü ve yüksekokul yönetim kurulu üyelerinin sendika üyesi olamayacaklarına ilişkin açık bir hüküm bulunmamasına karşılık, Devlet Personel Başkanlığı madde metnini geniş yorumlayarak, fakülte, enstitü ve yüksekokul yönetim kurulu üyelerinin de sendika üyesi olamayacakları yönünde görüş bildirmişti.

Ancak bu konunun yargıya taşınması sonucu, Antalya 2. İdare Mahkemesi E:2010/650, K:2010/1200 sayılı kararı ile, bahsi geçen personelin kamu görevlileri sendikalarına üye olabilecekleri yönünde karar verilmişti.

Bu gelişmeler üzerine, Türk Eğitim-Sen, sendikalı olma hakları ellerinden alınan bu kişilerin mağduriyetlerinin önüne geçilmesi için söz konusu görüşün yeniden değerlendirilmesi hususunda Devlet Personel Başkanlığına talepte bulundu.

Talebi değerlendiren Devlet Personel Başkanlığı önceki görüşünü değiştirerek, 18.04.2013 tarih ve 2205 sayılı yazısı ile fakülte, enstitü ve yüksekokul yönetim kurulu üyelerinin de sendika üyesi olabilecekleri yönünde görüş bildirdi.

pdf iconDPB Görüş Yazısı

pdf iconKonuyla ilgili eski görüş

pdf icon Konuyla ilgili yeni görüş

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.