logo yeni

calisanlar2 copy

BUGÜN SAĞLIK ÇALIŞANLARI KISMEN GREVDE

Aktif . Yayınlanma Sendika

saglik8Dr. Ersin Arslan’ın bir hasta yakını tarafından öldürülmesinin yıldönümü olan 17 Nisan 2013 Çarşamba günü hekimler ve sağlık çalışanları eylemde olacak.

Türk Sağlık Sen kokart takacak

Türk Sağlık-Sen üyeleri 17 Nisan'da geçen yıl aynı gün bir hasta yakını tarafından katledilen Dr. Ersin Arslan'ı anmak için siyah kokart takarak çalışacaklar.

17 Nisanı Sağlık çalışanları için yas günü ilan ettiklerini kaydeden Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci " 17 Nisan 2012'de sağlıkta şiddet cinayete dönüşmüş ve üyemiz Dr. Ersin Arslan bir hasta yakını tarafından katledilmiştir. Ölümün birinci yılında sağlık şehidimizi anmak ve sağlıkta şiddete dikkat çekmek için 17 Nisan'ı Yas Günü İlan ettik. 17 Nisan'da tüm kurumlarda siyah kokart veya kurdele takarak hizmet üreteceğiz, sağlıkta şiddeti protesto edeceğiz." dedi.

Sağlık kuruluşlarında bu protestoyu toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla da gerçekleştireceklerini kaydeden Kahveci sağlıkta şiddete yönelik ciddi çözümler üretilmediğine de dikkat çekti.

Kahveci " Aradan bir yıl geçti ama o günden bugüne değişen bir şey yok. Sağlıkta şiddet tüm hızıyla devam ediyor. Hamile doktorlar şiddet uğruyor. Hemşireler saçlarında sürüklenip yoğun bakımlık oluyor. 112 çalışanlarına saldırıyorlar. Tepkimiz aynı zamanda bu bir yıllık süreçte de çözüm noktasında ciddi adımlar atılmamasınadır" dedi.

Türk Tabipler Birliği acil hastalar dışında grevde

Türk Tabipleri Birliği, Türk Dişhekimleri Birliği, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, Türk Medikal Radyoteknoloji Teknisyenleri Derneği, Türk Hemşireler Derneği ve Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği üyesi sağlık çalışanlarının, 17 Nisan 2013 tarihinde acil hastalar, kanser hastaları, diyaliz hastaları ve yatan hastalar dışında sağlık hizmeti sunmayacağı bildirildi.

Türk Tabipler Birliği ve diğer meslek örgütlerinin ortak yaptığı açıklamada  ve “Kamu hastanelerinin yöneticileri ve özel hastane sahiplerini şiddete karşı sahici önlemler almaya ve şiddetin sebeplerini ciddiyetle gözden geçirmeye çağırıyoruz. Yurttaşlarımızı daha iyi bir sağlık sistemi için 17 Nisan gününe Merkezi Hastane Randevu Sistemi’nden randevu almamaya, aldıkları randevuları ertelemeye, eylem ve etkinliklerde sağlık çalışanlarının yanında yer almaya çağırıyoruz” denildi.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.