logo yeni

İSTİSNAİ MEMURLUKLARA SINIR GETİRİLMESİ İSTENİYOR

Aktif . Yayınlanma Sendika

istisna2İstisnai memurluk düzenlemesinin; memur alımlarında uyulması gereken kuralları yok saydığı, kamu istihdam mantığını tamamen tahrip ettiği, KPSS’yi ve kariyer ve liyakat ilkelerini arkadan dolanma anlamını taşıdığı düşüncesinde olan Türk Kamu-Sen, bu uygulamaya sınır getirilmesini istiyor.

Türk Kamu-Sen’in, kamu çalışanlarına ilişkin taleplerine yer verdiği raporda, istisnai memurluk uygulamasına sınır getirilmesi hususu da yer aldı. Raporda, istisnai memurluğa ilişkin şu tespitler ve taleplerde yer aldı:

-657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 59 uncu maddesinde tek tek sayılan istisnai kadrolara atanmada; sınav, hizmet süresi ve eğitim gibi şartlar aranmamaktadır.

-Bu kadrolara atanmak için memur olmak gerekli değildir. Herhangi bir özel şirkette çalışan kişi, bu kadrolara hiçbir sınava girmeden atanabilir.

-İstisnai memurluklar, sınavsız olarak kamuya personel yerleştirmenin bir yolu olarak kullanılmaktadır.

-Uygulamada, memur olmayan kişiler önce istisnai kadrolara atanmakta daha sonra da diğer kadrolara kaydırılmakta, özellikle de üst dereceli kadrolara atamaktadırlar.

-İstisnai memurluk, memur alımlarında uyulması gereken kuralları yok sayan, kamu istihdam mantığını tamamen tahrip eden bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır.

-İstisnai memurluk anlayışının yaygınlaştırılması ile kamu çalışanlarının tahsili, kıdemi, tayin terfi gibi yükselmesiyle ilgili hususlar, ranta dönüşecek, kariyer ve liyakat ilkeleri zayıflatılacak, üst düzey yöneticilerin tamamı özel sektörden kamuya transfer edilecektir.

-Memuriyete girişte aranan merkezi sınav kazanma şartı ile ilerlemede tahsil ve liyakat ilkelerini zaafa uğratan bu uygulamaya sınırlama getirilmelidir.

-Kamuda işe alınma şartlarından olan ve adam kayırma, kadrolaşma gibi olumsuzlukları en aza indirgeyerek, kamu personelinin bilgi birikimine göre yerleştirilmesini amaçlayan KPSS’yi ve kariyer ve liyakat ilkelerini arkadan dolanmak anlamı taşıyan bu uygulama, istismar alanı olmaktan çıkarılmalıdır. 

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.