logo yeni

calisanlar2 copy

EMNİYET PERSONELİNİN SENDİKA YASAĞINI KALDIRCAK KANUN TEKLİFİ

Aktif . Yayınlanma Sendika

emniyetSivil memurların sendika yasağının Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesinin ardından, emniyet personelinin sendika yasağını kaldırmak için hazırlanan kanun teklifi Meclis Başkanlığına sunuldu.

25.06.2001 tarih ve 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nun “Sendika üyesi olamayacaklar” başlıklı 15 inci maddesinin birinci fıkrasının (j) bendinde, “Emniyet hizmetleri sınıfı ve emniyet teşkilâtında çalışan diğer hizmet sınıflarına dahil personel” de sayılmış ve bu kişilerin sendika kurmayacağı ve sendika üyesi olamayacağı hüküm altına alınmıştır.

Milletvekili Süleyman ÇELEBİ tarafından hazırlanan ve Meclis Başkanlığına sunulan  “Emniyet Teşkilatı Kanunu İle Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” ile emniyet teşkilâtında çalışan personelin sendika kurmasını ve sendika üyesi olmasını yasaklayan bu düzenlemenin kaldırılması amaçlanıyor.

Sivil memurlara ilişkin yasak iptal edilmişti 

Öte yandan, Anayasa Mahkemesi 10 Nisan 2013 tarihli toplantısında, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nun 15 inci maddesinin birinci fıkrasının (g) bendinde sendika kuramayacakları ve sendika üyesi olamayacakları belirtilen “Millî Savunma Bakanlığı ile Türk Silahlı Kuvvetleri kadrolarında (Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı dahil) çalışan sivil memurlar ve kamu görevlileri,” ile ilgili hükmü Anayasa aykırı bularak iptal etmişti.

Söz konusu Kanun Teklifi metni

EMNİYET TEŞKİLATI KANUNU İLE KAMU GÖREVLİLERİ SENDİKALARI VE TOPLU SÖZLEŞME KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 4/6/1937 tarihli ve 3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanununun ek 11 inci maddesi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 2- 25/6/2001 tarihli ve 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununun 15 inci maddesinin birinci fıkrasının (j) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.