logo yeni

calisanlar2 copy

SİVİL MEMURLARIN SENDİKA YASAĞI KALKTI

Aktif . Yayınlanma Sendika

sevinme2MSB ile Türk Silahlı Kuvvetleri kadrolarında çalışan sivil memurlar ve kamu görevlilerinin sendika kurmasını ve sendikalara üyesi olmasını yasaklayan düzenleme iptal edildi.

25.6.2001 tarih ve 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nun “Sendika üyesi olamayacaklar” başlıklı 15 inci maddesinin birinci fıkrasının (g) bendinde, “ Millî Savunma Bakanlığı ile Türk Silahlı Kuvvetleri kadrolarında (Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı dahil) çalışan sivil memurlar ve kamu görevlileri,” de sayılmış ve bu kişilerin sendika kurmayacağı ve sendika üyesi olamayacağı hüküm altına alınmıştır.

Açılan bir davada, 4688 sayılı Kanunun 15 inci maddesinin birinci fıkrasının (g) bendinin Anayasaya aykırılığı iddiasında bulunulmuş ve bu iddianın ciddi olduğu kanısına varan Ankara 8. İş Mahkemesi, konuyu Anayasa Mahkemesine taşımıştı. Konuya ilişkin haberimiz için tıklayınız…

Konuyu 10 Nisan 2013 tarihli toplantısında değerlendiren Anayasa Mahkemesi, sivil memurların sendika kurmasını ve sendika üyesi olmasını yasaklayan düzenlemenin iptaline karar verdi.

Anayasa Mahkemesi kararının Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihte yürürlüğe girecek olan iptal kararı, Millî Savunma Bakanlığı ile Türk Silahlı Kuvvetleri kadrolarında çalışan sivil memurlar ile kamu görevlilerinin sendika kurabilmesi ve sendikalara üye olabilmesine imkan tanıyacak.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.