logo yeni

SENDİKA YÖNETİCİSİNİN GÖREV YERİNİ DEĞİŞTİRMEYE İPTAL

Aktif . Yayınlanma Sendika

Türk Sağlık-Sen Bolu Şube Başkanının görev yaptığı hastanenin başka bir bölümüne gönderilmesi üzerine atamanın iptali için dava açılmış, davayı görüşen Sakarya İdare mahkemesi verdiği kararda bu iptal talebini reddetmiş, bunun üzerine yapılan temyiz başvuru sonucunda Danıştay 5. Dairesi kararı bozarak yeniden hüküm verilmesi için mahkemeye geri göndermişti.

Sakarya 1. İdare Mahkemesi Danıştay'ın bozma kararı üzerine yeniden verdiği kararda, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanununun 18 inci maddesi gereğince kamu işvereninin, işyeri sendika temsilcisi ile sendika ve sendika şube yöneticilerinin işyerini haklı bir sebep olmadıkça ve sebebini açık ve kesin bir şekilde belirtmedikçe değiştiremeyeceği hükmünü göz önünde tutarak, davacının görev yerinin değiştirilmesi için kamu yararı amacı ve hizmetin gerekleri yönünden hukuken geçerli kabul edilebilecek bir nedenin mevcut olmaması sebebiyle iptaline karar vermişti.

Bunun üzerine davalı idarece yapılan temyiz başvurusu Danıştay Beşinci Dairesince hukuk ve usule uygun olduğu ve bozulmasını gerektirecek bir neden bulunmaması sebebiyle reddedilerek karar onandı.

Karar ile ilgili bir değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci " Sendikacılar yasal güvenceye sahiptirler fakat buna rağmen bazı idareler ısrarla bu tip yer değişikliklerini yapmaya çalışıyorlar. Danıştay'ın bu konudaki bu kararı haklılığımızı bir kez daha ortaya koymuştur. Sendikacıların güvencelerine bir kez daha dikkat çekerek idareleri bir anlamda uyarmıştır. İdareciler bu tür tutumlardan vazgeçmelidirler" dedi.

Karar örneği:

sendika yoneticisi iptal

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.