logo yeni

calisanlar2 copy

SİVİL MEMURLARIN SENDİKA ÜYELİĞİ MÜMKÜN OLABİLİR

Aktif . Yayınlanma Sendika

Millî Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri kadrolarında çalışan sivil memurlar ve kamu görevlilerinin sendika kurmasını ve sendikalara üyesi olmasını yasaklayan düzenlemenin Anayasaya aykırı olduğu iddiası ile yapılan başvuru, bu hafta Anayasa Mahkemesi tarafından Esastan karara bağlanacak.

Açılan bir davada, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nun 15 inci maddesinin birinci fıkrasının (g) bendinin Anayasaya aykırılığı iddiasında bulunulmuş ve bu iddianın ciddi olduğu kanısına varan Ankara 8. İş Mahkemesi, konuyu Anayasa Mahkemesine taşımıştı.

25.6.2001 tarih ve 4688 sayılı Kanunun “Sendika üyesi olamayacaklar” başlıklı 15 inci maddesinin birinci fıkrasının (g) bendinde, “ Millî Savunma Bakanlığı ile Türk Silahlı Kuvvetleri kadrolarında (Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı dahil) çalışan sivil memurlar ve kamu görevlileri,” de sayılmış ve bu kişilerin sendika kurmayacağı ve sendika üyesi olamayacağı hüküm altına alınmıştır.

10 Nisan 2013 Çarşamba günü yapacağı toplantıda, söz konusu hükmün Anayasaya aykırılığı iddiasını Esastan görüşecek olan Anayasa Mahkemesinin, bu hükmün Anayasaya aykırı olduğuna karar vermesi halinde, Millî Savunma Bakanlığı ile Türk Silahlı Kuvvetleri kadrolarında çalışan sivil memurlar ile kamu görevlilerinin sendika kurabilmesi ve sendikalara üye olabilmesi mümkün olabilecek.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.