logo yeni

SGK PERSONELİ SENDİKA ÜYELİĞİNDEN İSTİFA MI EDECEK?

Aktif . Yayınlanma Sendika

SGK personeli, üyesi oldukları sendikaların, 666 sayılı KHK ile ellerinden alınan mali haklarına kavuşma, fazla çalışma ücreti ödenmesi ve görevde yükselme sınavı açılması konularındaki taleplerine sessiz kaldıklarını ileri sürerek, sendika üyeliklerinden istifa etmeyi düşündüklerini belirtiyorlar.

Çeşitli yollarla seslerini duyurarak mağduriyetlerini anlatmaya çalışan bir grup SSK çalışanı, üyesi oldukları sendikaların, çalışanların sorunlarıyla ilgilenmediklerini belirtmekte ve Mart ayı içerisinde gündeme gelmesini bekledikleri mali hakları da içerecek torba yasada, SGK çalışanlarının hak kayıplarının giderilmesi konusunda girişimde bulunulmaması halinde, üyesi oldukları sendikalardan istifa edeceklerini, bu konuda sosyal medya aracılığıyla haberleşerek istifaların olabildiğince fazla olmasına çalıştıklarını ifade ediyorlar.

Bütün kurum çalışanlarının, 666 sayılı KHK ile son derece mağdur edildiğini; ikramiyelerinin, havuz paralarının, ek ödemelerinin oldu-bittiye getirildiğini; kamu kurumları içerisinde en az maaş alan kurum haline getirildiklerini; haklı taleplerinin kurum yönetimince görmezden gelindiğini; yaklaşık 27 bin personelin %98'inin hak kaybı yaşadığını; son derece ağır iş yükü altında çalışan kurum çalışanlarının haklarının ellerinden alındığını ileri süren söz konusu personel, üyesi oldukları sendikalar hakkında ise olumsuz düşünceler dile getiriyorlar.

Sendikalar hakkındaki ifadelerinden bazıları şöyle:

“Bugün SGK yönetiminde yer alan sendika temsilcimiz ne yapar? SGK çalışanlarının sıkıntılarını gündeme getirmezse SGK çalışanın ikramiyesi gider, ek ödemesi gider, havuz parası gider. Buna da kılıf olarak 666 Sayılı KHK'yi SGK çalışanlarına gösterirse SGK çalışanları bunu inandırıcı bulmaz."

"Sendikanın biri yetkili sendika biz değiliz diyor, diğeri SGK yönetiminde yetkili sendikanın temsilcisi var diyor, biri de ben İstanbul'dan Ankara'ya yürüyorum sizlerin hakları için, müjde müjde... Mesajlara bakıyoruz SGK çalışanlarının hakkı için yürüyen sendikamızın genel başkanı yürüyerek şuraya ulaşmıştır, sayın bakanımız müjdeli haberi başkanımıza vermiş. Müjdeli haber, fazla mesailerin 6 ay süreyle çalışanlarımıza verilmesi konusunda anlaşıldı."

"Şimdi sormak isteriz: Bu mudur hak almak bizlerin ikramiyesi, havuz paraları, ek ödemelerimiz gitmiş her SGK çalışanı 600-700 TL kayba uğramış, bizlere müjde diye fazla mesai verilecekmiş. Buna sevinmemizi istiyorlar. Bu son derece komik bir durumdur."

"Bugün nüfusun tamamına hizmet veren SGK çalışanları için artık bıçak kemiğe dayanmıştır, bizler sendika ayrımı yapmadan istifa ediyoruz. ‘Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz’ mantığı ile yola çıktık. Bu yoldan dönmemiz mümkün değildir. Ne zaman SGK memurlarına uzmanlık istenilse kırk dereden su getiriliyor, kulaklar tıkanıyor. SGK personelleri Türkiye'de en çok hak kaybına uğrayan memur grubudur." 

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.