logo yeni

“ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ ESNASINDA MEMURLAR ALDATILDI”

Aktif . Yayınlanma Sendika

Memurlara toplu sözleşme hakkının verileceği vaadinde bulunularak kısmi anayasaya destek istendiğini belirterek,  “Ne yazık ki halkımız gibi, memurlarımız da yine aldatıldı" diyen Türk Büro-Sen Genel Başkanı ve Kamu-Sen Genel Sekreteri Fahrettin YOKUŞ, Anayasaya memur haklarının girmesi için büyük bir mücadele verdiklerini söyledi.

Sendika tarafından düzenlenen istişare toplantısında konuşan YOKUŞ, Anayasa değişikliği sırasında memur haklarının Anayasada yer alması için mücadele verdiklerini, Anayasada bazı değişikliklerin yapıldığını yapılmasına rağmen anayasada yazan hakların kanunla düzenlenmesinin engellendiğini söyledi.

YOKUŞ, konuşmasında şu ifadeleri de kullandı:

Toplu görüşmeden, toplu sözleşmeye

“12 Eylül 2010’da kısmi bir anayasa değişikliği yapıldı. O tarihten önce bizim toplu görüşme hakkımız vardı. Bağımsız bir hakem kurulu vardı. Ama hakem kurulu kararlarına hükümetler uymuyorlardı. Sonuç olarak bağımsız hakem kurullarına hükümetler uymuş olsaydı, bugün ekonomik ve parasal boyut olarak her memurumuzun cebinde aylık 500 liraya yakın fazla gelir olacaktı. Anayasa değişikliğine gittik. Memurlara dediler ki sizlere toplu sözleşme hakkı vereceğiz. Bu kısmi anayasa değişikliğine destek verin. Haklarınız gelişiyor.  Daha güzel bir tabloyla karşılaşacaksınız. Masada eliniz daha güçlü olacak. Ne yazık ki halkımız gibi, memurlarımız da aldatıldı. Kısmi anayasa değişikliğinden sonra masaya gittiğimizde ne oldu. Toplu görüşmenin adı, toplu sözleşme; ancak anayasadaki bağımsız uzlaştırma kurulu yerine bağımlı kamu görevlileri hakem kurulu getirildi. Anayasa değişikliği böyle yapıldı. Şerefli Türk memurunun hakkını hukukunu pazarladılar. Onun için aldatıldık. Tarihin en kötü toplu görüşmesi yapıldı. O masadan ilk defa öğretmenlere ek ödeme çıkmadı."

Fazla mesai sorunu

“2013 yılından itibaren fazla mesaiye ihtiyacımız var. Çünkü yeterince personelimiz yok, işimiz çok dediler. Ama hala Maliye Bakanlığı’ndan ses yok. Ayın 26’sında Gelir İdaresi’nde çalışanlar, Vergi Dairesi’nde çalışanlar özellikle büyük şehirlerde bir talimat; Efendim 26 Şubat’ta bütün vezneler 19.30’a kadar açık olacak. Vezne açık olunca memur da gidemez. İşlemi yapacak ki vatandaş aldığı belgeyle gidip veznede parasını yatırsın. Hani devlette angarya yoktu. Hani anayasamız angaryayı yasaklamıştı. Hani bedeli? Zaten personel yetmiyor diyorsun. Zaten personel eksikliğim var diyorsun. Adliyelerde bazı mahkemeler gece 23.00, 24.00’ye kadar sürüyor. Mesai mi veriyorlar. Biz köle miyiz? Kölelik sistemi yeniden geliyor da biz mi farkında değiliz. “

.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.