logo yeni

calisanlar2 copy

POLİS SENDİKASI İÇİN YASA TEKLİFİ VERİLDİ

Aktif . Yayınlanma Sendika

Kamu Görevlileri Sendikaları Ve Toplu Sözleşme Kanunu'nda değişiklik yapılmak suretiyle, emniyet hizmetleri sınıfı ve emniyet teşkilatında çalışan diğer hizmet sınıflarına dahil personelin sendika üyesi olabilmelerine imkan tanınması için teklifte bulunuldu.

CHP Hatay Milletvekili Hasan AKGÖL tarafından verilen kanun teklifinin kabul edilmesi halinde, polisler sendika kurabilecek ve sendika üyesi olabilecek.

Kanun teklifi, sendika üyesi olamayacaklar arasında sayılan ''Emniyet hizmetleri sınıfı ve emniyet teşkilatında çalışan diğer hizmet sınıflarına dahil personel'' ibaresini kaldırıyor.

Teklifin gerekçesinde, Anayasada, ''Sendika kurma hakkı ancak milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlık ve genel ahlak ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması sebepleriyle ve kanunla sınırlanabilir'' hükmüne yer verildiği ve polislere sendika hakkını yasaklayan herhangi bir hükmün yer almadığı belirtilerek, ''Emniyet Genel Müdürlüğü ve taşra teşkilatında çalışan polisimiz ve sivil memurlarımızın sendikalı olmasının artık günümüz Türkiye'si için bir lüks olarak görülemez. AB üyesi ülkelerin neredeyse hepsinde polislerin en az bir sendikası bulunuyor'' denildi.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.