logo yeni

calisanlar2 copy

YARGI YOLU KAPALI İKEN VERİLEN DİSİPLİN CEZALARI DA KARARA BAĞLANIYOR

Aktif . Yayınlanma Sendika

2011 yılında yapılan Anayasa değişikliğinden önce, uyarma ve kınama disiplin cezalarına karşı açılan davalar, bu işlemlere karşı yargı yolunun kapalı olduğu gerekçesiyle, genellikle esasa girilmeden reddedilmekteydi.

Çorum'da iş bırakma eylemine katılan Türk Sağlık-Sen üyesi 7 memur hakkında verilen uyarma cezasına karşı açılan davada, Çorum İdare Mahkemesi tarafından 2010 yılında verilen Kararda, uyarma cezasına karşı yargı yolunun kapalı olduğu gerekçe gösterilerek, işin esasına girilmeden dava reddedilmişti.

Davayı temyiz aşamasında değerlendiren Danıştay 12 nci Dairesi, 2011 yılında yapılan Anayasa değişikliği ile uyarma ve kınama disiplin cezalarına karşı yargı yolunun açıldığını belirterek, "Davanın açıldığı ve temyize konu kararın verildiği tarihte uyarma ve kınama cezalarına karşı yargı yolu kapalı olmakla birlikte, Anayasa ve yasa değişiklikleri uyarınca uyarma ve kınama cezalarına karşı yargı yolu açılmış olup, idare mahkemesince hukuki durum gereği dava konusu işlem hakkından işin esasına girilerek bir karar verilmesi gerekmektedir" denildi.

Bu gerekçeyle, temyiz istemini yerinde gören ve Çorum İdare Mahkemesinin kararını bozan Danıştay 12 nci Dairesi, yeni bir karar verilmek üzere dosyayı ilgili Mahkemeye gönderme kararı almıştı.

Çorum İdare Mahkemesinde yeniden görülen davada, Mahkeme uyarma cezasın işlemini esastan görüşerek, eylemin sendikal haklar kapsamında olduğuna ve mazeret olarak kabul edilmesi gerektiğine kanaat getirerek, verilen uyarma cezasının iptaline karar verdi.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.