logo yeni

calisanlar2 copy

MEMUR GÜVENCESİNE DOKUNULAMAZ

Aktif . Yayınlanma Sendika

Geçtiğimiz günlerde yeni anayasanın yazılması çalışmaları sırasında Ak Partinin, "idare ve kamu hizmetleri" ile ilgili bölümde "memur" yerine sözleşmeli personelçalıştırılmasının yolunu açacak "çalışan" ifadesine yer verilmesi önerisi, memur güvencesine göz dikildiğini bir kez daha göstermişti.

Zaman zaman siyasilerinde ağzından duyduğumuz memurun çalışmadığı, performansının düşük olduğu ve bununda memur güvencesinden kaynaklandığı gibi sözler bu tehlikenin çok ta uzak olmadığını göstermekteydi.

Teklife yeni anayasada yer verilmesi durumunda, yapılacak personel rejimi reformunda memur güvencesini kaldırılacak şekilde düzenlemeler yapılabilmesinin de yolu açılmış olacaktı.

Böylelikle kamu personel sisteminin baştan sona değiştirilip, kamuda memuriyet yerine sözleşmeli personel dönemine geçilmesinin önü de açılmış olacaktı.

Ancak bu hususta duyarlılık gösteren sendikalardan konuyla ilişkili açıklamalarda geldi.

Türkiye Kamu-Sen: “İş güvencesi kırmızı çizgidir”

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Maliye Müsteşarı Naci Ağbal ve bürokratlara dönerek “Bu ülkeyi yönetenler, ne yiyorsa, ne giyiyorsa, ne içiyorsa-helal olanından bahsediyorum-çalışanlara da aynı şeyi layık görmelidir” dedi.

Koncuk şöyle konuştu: “Son dönemlerde, 1980 yılından sonra, insan kaynakları anlayışında maalesef çok ciddi değişimler oldu. Vahşi kapitalizm her alana sirayet etti. Artık insan; gelir-gider dengeleri içerisinde bir gösterge olmaktan öteye gidemiyor. Türkiye böyle olmamalıdır. Türkiye, yüzde 99’u Müslüman insanlardan oluşmuş bir ülkedir. Bizler, ‘İşçinin hakkını alnının teri kurumadan veririz’ diyen bir Peygamberin ümmetiyiz. Yüce dinimiz, ‘Çalışanlara yediklerinizden yediriniz, içtiklerinizden içiriniz, giydiklerinizden giydiriniz’ demektedir.

Bu ülkeyi yönetenler, Sayın Bakanlar, Sayın Bürokratlar, Sayın Maliye Müsteşarı; ne yiyorsa, ne giyiyorsa, ne içiyorsa-helal olanından bahsediyorum-çalışanlara da aynı şeyi layık görmelidir.

İş güvencesi kırmızı çizgimizdir. Geçenlerde Anayasa komisyonunda, iktidar partisi tarafından bir teklif verilmiş. Anayasa’nın 128. Maddesinin mevcut halinin dışında bir şekle büründürülme isteği var. Burada; iş güvencesinin kaldırılması, devlet memurluğu sıfatının ortadan kaldırılması anlayışı var. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı olarak şunu söylüyorum: Hükümet macera ya da başına bela aramamalıdır. Hükümet; memurların sabrını denememeli, test etmeye çalışmamalıdır. İş güvencesini almak gibi bir keyfiyet-yüzde kaç oy alırsanız alın-hakkınız değildir. Bunun hesabını 2 milyon 600 bin kamu çalışanı size sorar ve burnunuzdan fitil fitil getirir.”

Memur-Sen: “İş güvencesine dokunmaya ve hakları tırpanlamaya hayır”

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ise “Çalışmayan memur yoktur, çalıştıramayan, çalıştırmayan sistem vardır. Çalıştıracak metotları ön göremeyen yönetici vardır. Yoksa, memur çalıştırılmaktan rahatsız olmaz. Hem iş vermeyip hem de ‘çalışmıyor’ demek vicdani değil” dedi.

Gündoğdu, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun aksayan yönlerinden kurtulmaya ‘evet’, iş güvencesine dokunmaya ve hakları tırpanlamaya ‘hayır’ dediklerini kaydetti.

İş güvencesini, kamu görevlisi ile kamu işvereni arasında kutuplaşma ve çekişme kaynağı olarak değil, aksine kamu görevlisi ile kamu işverenine ortak kararlar üretme fırsatı sağlayan ikamesiz ve dokunulmaz bir güvence olarak görmek ve korumak gerektiğini söyleyen Gündoğdu, “Sendikal haklar üçlüsünün ilk ayağını oluşturan örgütlenme hakkı, kamu görevlileri açısından iş güvencesinin, toplu pazarlık hakkı ücret güvencesinin, grev hakkı ise bu güvencelerin ihlalinin kamu görevlileri tarafından bertaraf edilmesinin hayata geçirilme aracı olarak görülmelidir” şeklinde konuştu.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.