logo yeni

161 KONUYU BAKANLIKLARA GÖNDERDİK

Aktif . Yayınlanma Sendika

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK, kamu çalışanlarıyla ilgili çeşitli konulara ilişkin açıklamalar yaptı ve 2012 çalışmaları ile 2013 yılı hedefleri hakında bilgi verdi.

161 Konunun Akıbeti Ne Oldu?

Faruk Çelik toplu sözleşme görüşmeleri sırasında çözümsüz kalan 161 konu hakkında, “2013 yılında üzerinde çalıştığımız konuları sizlerle paylaşmak istiyorum; Kamu Görevlileri Danışma Kurulu toplantılarına devam edeceğiz. Mart ayında ikinci toplantımızı gerçekleştireceğiz. Bildiğiniz gibi, 2012 yılında yaptığımız toplu sözleşme görüşmelerinde ortaya çıkan 161 konu başlığı dün itibariyle bütün bakanlıklarımıza gönderilmiş bulunmaktadır. Ve bakanlıklarımızdan gelecek olan cevaplar çerçevesinde de 161 konunun, toplu sözleşmede gündeme gelen danışma kurulu konusunun, çözümü aranacaktır. İşçilerimiz ve kamu görevlileri ile 2013 yılında yine toplu sözleşme masasına oturacağız.” dedi.

Sözleşmeli Personele Kadro Verilmesi

Ayrıca Bakan Çelik sözleşmeli personele kadro verilmesi ile ilgili olarak  “Şunu ifade etmek istiyorum. Sayın Başbakanımızın talimatıyla sürdürdüğümüz yerel yönetimlerdeki sözleşmeli personelin memur kadrosuna, kadroya geçirilmesine ilişkin çalışmalarımızı da yine bu yasama yılı içerisinde tamamlamış olacağız.” dedi.

657 Reformu Var mı?

Basın muhabirlerinin, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda reform çalışması yapılıp yapılmadığı şeklindeki sorularını ise Faruk Çelik, 657’nin artık kamu yönetimi için dar geldiğini, bunun üzerinde çalışma yapmanın, mutfak çalışması yapmanın ve bunu sosyal taraflarla paylaşmanın idarenin yapması gereken bir çalışma olduğunu belirterek;  “Mutfakta çalışmalarımızı gerek Devlet Personel Başkanlığı, gerekse de Başbakanlık bünyesinde müştereken yürüttüğümüz çalışmalar var. Bunu sosyal taraflarla görüşmeden de konu başlıklarının konuşulmasını doğru bulmuyoruz.” şeklinde yanıtladı.

Kamu çalışanlarını yakından ilgilendiren 161 konunun, görüşleri alınmak üzere Bakanlıklara gönderilmesi, geçmiş dönemlerde benzer şekilde bakanlıklara görüşüne sunulan ve sorunlara çözüm olmaktan çok sürecin uzatılmasına neden olan girişimleri aklımıza getirdi. Oysa ki bu konular arasında, daha önce de haberlerimize konu ettiğimiz üzere, tebliğ düzeyinde yürürlüğe konulacak düzenlemelerle kolaylıkla halledilebilecek meseleler de bulunmakta iken, tüm konuların bakanlıkların görüşüne sunulmasına gerek duyulmuş olması şaşırtıcı olmuştur.

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.