logo yeni

GENEL MÜDÜRE, PERSONELİ DAVA AÇIYOR

Aktif . Yayınlanma Sendika

Emniyet-Sen, aralarında Emniyet Genel Müdürünün de yer aldığı bürokratlar hakkında sendikal haklarını engelledikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor.

Sendika avukatı Emrah Aytekin tarafından yapılan açıklamada, "Bürokratların Emniyet-Sen'e karşı yaptıkları işlerin ceza karşılığı yasalarda var. Hukuka aykırı işlemlerin bir karşılığının olması gerekiyor. Hukuksuzluklara bir noktada dur demek lazım. Biz bunu polisin hak arayışının başlangıcı olarak görüyoruz. Sembolik değil ciddi davalar bunlar. Amirler soruşturma izni vermezse mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Bölge idare mahkemeleri ve Danıştay huzurunda başvurularımızı yineleyeceğiz." dedi.

Emniyet-Sen’in, kuruluş aşamasında Emniyet Genel Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı ve Ankara Valiliği yetkililerince defalarca engellendiği ileri sürülmüştü. Emniyet Genel Müdürlüğü, 19 Ekim'de yayımladığı bir tebliğ ile sendika üyeliğinin disiplin soruşturmasına konu olabileceğini belirtmişti. 8 Kasım tarihinde İçişleri Bakanlığı, Müsteşar Yardımcısı Mustafa Demirer imzasıyla 81 il valiliğine 204432 sayı numarası ile bir yazı gönderilmiş ve polis sendikasına dair başvuru evrakının iade edilmesi gerektiği belirtilmişti. 9 Kasım'da sendika kurucuları gerekli evrakı tamamlayarak Ankara Valiliği'ne vermek istemiş ancak bu talepleri Vali Yardımcısı Fahri Aykırı tarafından kabul edilmemişti.

Sonuçta Emniyet-Sen, kuruluş evrakını 12 Kasım’da kargo yoluyla Ankara Valiliği'ne göndermiş ve sendika tüzel kişiliğini kazanmıştı.

Başka bir engelleme ile karşılaşmak istemeyen sendika yönetiminin, üçü Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusu, üçü İçişleri Bakanlığı'na şikayet ve biri de Danıştay'a iptal başvurusu olmak üzere yedi ayrı dosya hazırladı belirtildi. Radikal'de yer alan habere göre bunlar arasında;

-Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar hakkında,” sendikal hakların kullanılmasının engellediği” gerekçesiyle soruşturma ve kamu davası açılması,

-İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Demirer hakkında, "sendika kuruluşuna ilişkin dilekçelerin alınmamasını emrederek görevi kötüye kullandığı" gerekçesiyle soruşturma ve kamu davası açılması,

-Ankara Vali Yardımcısı Fahri Aykırı hakkında, "sendika kuruluşuna ilişkin dilekçeleri almayarak görevi kötüye kullandığı" gerekçesiyle soruşturma ve kamu davası açılması,

-Emniyet Genel Müdürlüğü'nce 19 Ekim tarihinde 194690 sayıyla yayınlanan ve sendikaya üye olmanın soruşturmaya konu olabileceğini konu eden tebliğin yürütmesinin durdurulması talebiyle Danıştay'a başvuruda bulunulmasının da yer aldığı ifade edildi.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.