logo yeni

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SORUNLARI MECLİSE TAŞINDI

Aktif . Yayınlanma Sendika

Türk Sağlık-Sen, sağlık çalışanlarının döner sermayelerinin emekliliğe yansıtılması, sabit ek ödemelerden vergi kesilmemesi ve Kamu Hastane Birlikleri ile ilgili sorun ve taleplerinine bütçe görüşmeleri sürecinde çözüm aramak için TBMM'deydi.

Turk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci ve yardımcıları, Adalet ve Kalkınma Partisi Grubu adına Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan  ve Milliyetçi Hareket Partisi'nden Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ile görüştü.

Turk Sağlık-Sen görüşmelerde;

  • Döner sermayelerin emekliliğe, yansıtılması,
  • Döner sermayelerden gelir vergisi alınmaması,
  • Döner sermayelerdeki adaletsizliklerin giderilmesi,
  • Kamu Hastane Birlikleri ile ortaya çıkan çalışan mağduriyetlerinin giderilmesi

yönünde düzenleme yapılmasını talep ederken; kamuda hiçbir kurumda ek ödemelerden gelir vergisi alınmamasına rağmen sağlık çalışanlarının ek ödemelerinden gelir vergisi alınmasının büyük bir haksızlık olduğunu, araştırmacı kadrolarına atananların mali ve özlük haklarındaki kayıpların telafi edilmesi gerektiğini, sorunların çözümü için bir an önce yasal düzenleme yapılması gerektiğini iletti.

Görüşmelerde Adalet ve Kalkınma Partisi Grubu adına Sağlık Bakanlığı Eski Müsteşarı, Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması ile ilgili kapsayıcı bir çalışma yapılması gerektiğini, Türk Sağlık-Sen'in bu konudaki önerisinin güzel bir öneri olduğunu ifade ederken; Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Emine  Ülker Tarhan sağlık çalışanlarının sorunlarına vakıf olduklarını kaydederek bu konuda yasa teklifi hazırlayabileceklerini ve sorunları gündeme getirecekleri kaydetti. Milliyetçi Hareket Partisi'nden Grup Başkanvekili Mehmet Şandır da bu sorunların çok önemli olduğunu belirterek, çalışırken belli bir ücret aldıktan sonra emekli olunca ücretlerin çok düşmesi nedeniyle perişan olmalarının kabul edilemez olduğunu belirtti. Bunun düzeltilmesi için çalışacaklarını kaydetti.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.