logo yeni

161 KONUNUN GERÇEKLEŞME İHTİMALİ

Aktif . Yayınlanma Sendika

Geçtiğimiz günlerde Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantısı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında yapılmış, Çalışma Bakanı Faruk Çelik ile memur konfederasyonları ve kamu işveren kurulu üyeleri bir araya gelmişti. Toplu sözleşme görüşmeleri sırasında çözümsüz kalan 161 konuyu sonuca bağlamak için yapılan Danışma Kurulu toplantısından beklentiler çerçevesinde somut bir kazanım elde edilememişti.

Bununla birlikte Devlet Personel Başkanlığı tarafından 161 konudan bazıları için gerekli hukuki altyapı çalışmalarının tamamlandığı konusunda bilgi verilmişti.

TASLAK HALİNE GELENLERİN HANGİLERİ GERÇEKLEŞEBİLİR?

Memurunyeri.com olarak hukuki altyapısı tamamlanan konu başlıkları için bile çok fazla umutlu olmamakla birlikte, bu başlıkların gerçekleşme ihtimalinin çeşitli unsurlara dayandığını düşünüyoruz. İlk olarak kanun değişikliği gerektiren konuların hayata geçirilmesinin, meclisin sıkışık gündemi içinde zor olacağını düşünerek bu konudaki çalışmaların sonuçlandırılmasını pek mümkün görmüyoruz.

Ayrıca, hukuki altyapısı tamamlanan konu başlıkları arasında özellikle mali yük getiren hususlarla ilgili olanların çıkması olasılığını Maliye Bakanlığının yapacağı sıkı muhalefet nedeniyle pek te mümkün görmemekteyiz.

Bu anlamda 161 konudan altyapısı hazırlanan başlıkları mali yük içerip içermemelerine göre ve hukuki düzenlemenin niteliğine göre tasnif edip ona göre gerçekleşme ihtimallerine bakmak gerekir düşüncesindeyiz.

 

MALİ YÜK GETİREN DÜZENLEMELER

GERÇEKLEŞME İHTİMALİ

MALİ YÜK GETİRMEYEN DÜZENLEMELER

GERÇEKLEŞME İHTİMALİ

Memurlara bir derece verilmesi

Zor

399 sayılı KHK’ya tabi personelin izin haklarının memurlarla eşitlenmesi

Var

Sözleşmeli personelin kadroya atanmaları

Zor

Disiplin cezalarının affı

Az

Geçici personelin kadroya atanması

Zor

Özelleştirme kapsamındaki personelden araştırmacı olarak atananların mağduriyetlerinin giderilmesi

Var

Yardımcı hizmetler sınıfına dahil personele de ek gösterge verilmesi

Zor

4/B’li kadın çalışanlara gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilmemesi

Var

Memurların özel sektörde geçen hizmet sürelerinin tamamının kazanılmış hak aylığında değerlendirilmesi

Zor

4/C’li kadın çalışanlara gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilmemesi

Var

   

Görevde yükselme ve atama yönetmeliğinin değiştirilmesi

Yüksek

   

Uzman erbaşların intibak uygulamasına dair tebliğ değişikliği tasarısı

Yüksek

 

Tabiki site olarak bu değerlendirmeleri yaparken yukarıda belirttiğimiz üzere, düzenleme yapmak için gerekli hukuki altyapıya (kanun, yönetmelik, tebliğ vs.) ve  bütçeye mali yük getirip getirmemesine baktık. Ancak elbetteki bizim değerlendirmelerimizin tersine 2013 yılında girilecek seçim ortamı hükümetin bazı konulardaki yaklaşımını değiştirmesine yol açabilir.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.