logo yeni

KAMU PERSONELİ DANIŞMA KURULU TOPLANTISI YAPILDI

Aktif . Yayınlanma Sendika

Kamu Personeli Danışma Kurulu Toplantısı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında yapıldı. Çalışma Bakanı Faruk Çelik başkanlığında toplanan danışma kurulu toplantısında memur konfederasyonları ve kamu işveren kurulu üyeleri bir araya geldi.

Toplantının açılışında  bir konuşma yapan Çalışma Bakanı Faruk Çelik, 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan referandumda kamu çalışanları için yeni bir donemin başladığını ifade etti. Bakan Çelik danışma kurulu toplantısında toplu sözleşme masasında söz konusu olmayan konuların görüşüleceğini belirterek, halen 161 konuda çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Kurulan bir komisyon tarafından bu talepler için uzun zamandır çalışıldığını ifade eden Bakan Çelik, belli bir takvim çerçevesinde taleplerin nihai bir neticeye bağlanacağını umut ettiğini belirtti.

Devlet Personel Başkanı Mehmet Ali Kumbuzoğlu kamu personelinin sıkıntılarının çözümü adına gereken her türlü desteği vereceklerini belirterek, 160’ın üzerinde olan talebin her birini çözmek için çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Kumbuzoğlu,  Aralık ayının sonuna doğru kurum temsilcileri ve konfederasyon temsilcileri ile yeniden bir araya gelerek değerlendirme yapılacağını kaydetti.

Konuşmaların ardından DPB’nin talepler üzerinde yaptığı çalışmanın sunumuna geçildi. Sunumda, daha önce toplu sözleşme görüşmeleri esnasında belirlenen genel ve hizmet kollarına ait toplam 161 maddeden oluşan talepler listesinde gelinen son durum ortaya konuldu.Buna göre, sendikalarla yapılan ortak çalışmalar sonrasında kanun tasarısı, Bakanlar kurulu kararı tasarısı,yönetmelik tasarısı, genelge tasarısı ve tebliğ değişiklik tasarısı hazırlanan konularla ilgili kurumların değerlendirmesinin tamamlanmadığı konular ele alındı.Buna göre, memurlara bir derece verilmesi, sözleşmeli, ve geçici personelin kadroya atanmaları, 399 sayılı KHK’ya tabi personelin izin haklarının memurlarla eşitlenmesi, disiplin cezalarının affı, yardımcı hizmetler sınıfına dahil personele de ek gösterge verilmesi, özelleştirme kapsamındaki personelden araştırmacı olarak atananların mağduriyetlerinin giderilmesi, memurların özel sektörde geçen hizmet sürelerinin tamamının kazanılmış hak aylığında değerlendirilmesi gibi konularda kanun tasarısı hazırlandığı belirtildi.

4/B’li ve 4/C’li kadın çalışanlara gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilmemesi ile ilgili Bakanlar Kurulu kararı tasarısı, görevde yükselme ve atama yönetmeliğinin değiştirilmesi ile ilgili yönetmelik tasarısı, uzman erbaşların intibak uygulamasına dair tebliğ değişikliği tasarısının hazır olduğu belirtildi.

Genel konularda  ve hizmet kollarına ait toplam 142 talebin ise, sonuçlandırılması için ilgili kurumlarla ve sendikalarla çalışmaların devam ettiği ifade edildi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.