logo yeni

calisanlar2 copy

KURUCU MÜDÜR OLMAK İÇİN NE YAPMAK LAZIM?

Aktif . Yayınlanma Sendika

Tekirdağ Milletvekili Bülent Belen, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle, kurucu okul müdürlüklerine atamaların nasıl yapıldığını sordu.

MHP Tekirdağ Milletvekili Belen, önergesinde Tekirdağ ili ve ilçelerinde yapılan atamalardan hareketle gündeme getirdiği konuda, “…çalışanların başarıları, tecrübeleri, emekleri, hizmetleri yok sayılarak Memur-Sen’e bağlı Eğitim-Bir-Sen Sendikası üyeleri okullarımıza kurucu müdür olarak atanmaya devam edilmektedir.” dedi.

Haziran ayından bu yana yeni açılan veya ayrılıp müstakil ilkokul ya da ortaokula dönüşen kurumlara yapılan atamalarda söz konusu sendika üyelerinin atandığını belirten Belen, “Eğitim kurumlarına yapılan kurucu müdür atamalarının herhangi bir kritere bağlı olmamasından, bu atamalara bugüne kadar hiçbir kriter getirilmediğinden dolayı eğitim öğretim yaşantısı boyunca hiç idarecilik görevi, tecrübesi bulunmayan ya da müdürlük sınavını kazanamamış, müdürlük sınavına girmeye hak bile kazanamamış kişiler kurucu müdür olarak atanmışlardır. Maalesef bu şekilde atanan Eğitim-Bir-Sen Sendikası üyeleri kısa bir süre sonra bulundukları okullara veya başka kurumlara müdür olabileceklerdir.

Hâlbuki eşitlik ¡ilkesi gereği bir başka eğitimcinin normal şartlar altında müdür olabilmesi çok meşakkatli, belirli bir sürecin neticesinde elde edilebilir bir yeterlilik ve kazanımdır. 10, 15 yıl boyunca devletine müdür yardımcısı olarak hizmet veren bir kişinin müdürlük sınavına girmeden müdür olarak atanamadığı düşünülürse kurucu müdürlüğe tanınan hakların ne kadar büyük ve tehlikeli olduğu aşikârdır.” dedi. 

Milletvekili Belen, konuya ilişkin değerlendirmelerinin ardından, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’den şu sorulara cevap istedi.

“1. Yukarıda izahı yapılan atamalarla ilgili herhangi bir soruşturma açılmış mıdır, açılmadı ise açmayı düşünüyor musunuz?

2. Bundan sonraki yapılacak atamalarla ilgili objektif kriterler belirleyerek adaletli davranılmasını sağlayacak düzenlemeler yapmayı düşünüyor musunuz?

3. Kurucu müdür atamaları ile ilgili sınav kazanamamış ve idarecilik tecrübesi olmayanların atanmasına göz yumacak mısınız?

4. Ataması yapılan kurucu müdürlerin asaleten atanmasına onay verecek misiniz?”

logo1

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.