logo yeni

calisanlar2 copy

KAMU GÖREVLİLERİNDEN BAZILARINA ÖDENEN DENGE TAZMİNATIN MİKTARI ARTACAK

Aktif . Yayınlanma Sendika

maas17Kamu görevlilerinden bazılarına aylık maaşları dışında her ay “sosyal denge tazminatı” adı altında ödeme de yapılmaktadır.

En yüksek devlet memuru aylığı esas alınarak tavan tutarı belirlenen sosyal denge tazminatının miktarı, aylık katsayısındaki artışa bağlı olarak değişmektedir. Bu itibarla, aylık katsayısının 1 Ocak 2018 tarihinden geçerli olarak %4 oranında artacak olmasından dolayı, sosyal denge tazminatının miktarı da artacak.

Tazminattan yararlanan kamu görevlileri

Bu tazminattan, sosyal denge tazminatı sözleşmesi imzalanmış olan il özel idaresi ve belediyeler  ile bağlı kuruluşlarında görevli memur, sözleşmeli(4/B) ve geçici (4/C) statüdeki kamu görevlileri yararlanabilmektedir.

Tazminatın aylık miktarı, ilgili döneme ilişkin toplu sözleşmede belirlenen tavanı geçmemek üzere, ilgili kurum (belediye veya il özel idaresi) ile bu yerlerdeki en çok üyeye sahip kamu görevlileri sendikası arasında yapılan sözleşmeyle belirlenmektedir.

Öte yandan, bu yıl (2017) imzalanan ve 2018 yılına ilişkin belirlemeler de içeren 4.Dönem Toplu Sözleşmede, sosyal denge tazminatı aylık tavan tutarının, en yüksek Devlet memuru aylığının (ek gösterge dahil) %100’ü kadar olacağı kararlaştırıldı.

Sosyal denge tazminatının miktarı 39 TL artacak

2017 yılının ikinci altı aylık döneminde aylık brüt “976 TL” olan Sosyal Denge Tazminatı tavan tutarı, aylık katsayısındaki artışa bağlı olarak 2018 yılının ikinci altı aylık döneminde brüt “1015 TL”ye yükselecek.

Sosyal denge tazminatı ödemelerinden gelir ve damga vergisi kesintisi yapıldığından, 2018 yılının ilk altı aylık döneminde, ilgili personele ödenecek sosyal denge tazminatı;

-Gelir vergisi oranı %15 olduğunda, aylık (en çok) net "855 TL" olacak.

-Gelir vergisi oranı %20 olduğunda, aylık (en çok) net "804 TL" olacak.

Her çalışan alamıyor

Sosyal denge tazminatı, mahalli idarelerden sosyal denge tazminatı sözleşmesi imzalayanlarda görev yapan personele ödenirken, bu yerler dışındaki kurum ve kuruluşlarda görev yapan kamu çalışanlarına ise ödenmemektedir.

Benzer bir ödemenin mahalli idareler personeli dışında kalanlara yapılmıyor olmasının, aynı unvanlardaki kamu çalışanları arasında eşit olmayan ücret uygulaması yaratması nedeniyle, bu tazminattan yararlanmayanlar için de benzer bir ödeme usulünün getirilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.

Sosyal denge tazminatına ilişkin ayrıntılar için tıklayınız …

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.