logo yeni

calisanlar2 copy

TOPLU SÖZLEŞMEDE ANLAŞMA SAĞLANAN BAZI DÜZENLEMELER

Aktif . Yayınlanma Sendika

ise girmeYaklaşık 5 milyon memur ve memur emeklisiyle toplu sözleşme görüşmelerinde önceki gece uzlaşma sağlanırken, mutabakat zaptı da dün imzalandı.

2018 ve 2019 yıllarına ait zam oranı dışında, toplu sözleşme sürecinde 776 maddelik sosyal haklara ilişkin taleplerden 258 maddede uzlaşıldı.

Sosyal haklara ait anlaşma sağlanan bazı maddeler şöyle:

- Devlet Hava Meydanları, Meteoroloji İşleri ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü personeline havacılık tazminatı verilecek.

- Fazla çalışma ücreti artırıldı, 4C’li personelin ek ödemesi yükseltildi.

- İşyerlerindeki çalışma koşulları engelliler için düzenlenecek. Kamu konutlarından engelliler öncelikli faydalanacak. Görev alanı dışına çıkan engelliye refakatçi imkânı sağlanacak. Engelli çocuğu bulunanın çocuk ödeneği artacak.

- Çalışanın servis ve toplu taşıma imkânları artırılacak. n İcra, vergi ve nüfus memuru gibi doğrudan vatandaşla temas eden memurun şartları iyileştirilecek.

- Resmi ve dini bayramlara ilişkin fazla mesai ücreti artırılacak.

- Zabıtaların ve itfaiyecilerin sosyal hakları iyileştirilecek.

- Geçici barınma merkezlerindeki AFAD personelinin şartları iyileştirilecek.

- Yemekhanelerinde helal gıda sertifikalı yemek verilecek.

- İzni kalmayan ve mazeret iznini de kullanmış olan kamu görevlisi, kuradan çıkarsa hac için 20 günlük ücretsiz izin hakkına sahip olacak.

- Eğitim kurumu bulunmayan yerleşim yerlerinde görev yapan kamu görevlilerinin eğitim gören çocuklarının yurtlara yerleştirilirken önceliği olacak.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.