logo yeni

calisanlar2 copy

TOPLU SÖZLEŞMEDE KIDEM AYLIĞI GÖSTERGESİ 5 KAT ARTARSA MEMUR NASIL ETKİLENİR?

Aktif . Yayınlanma Sendika

maas 19Görüşmeleri devam etmekte olan 4. Dönem Toplu Sözleşmesine ilişkin olarak,  Memur-Sen tarafından gündeme getirileceği açıklanan talepler arasında “kıdem aylığı gösterge rakamının 5 katı artırılması” konusu da yer alıyor.

Kamu görevlilerinden aylık ücret ve emeklilik haklarının hesabına “kıdem aylığı” denilen unsurun da dahil ediliyor olması nedeniyle, kıdem aylığı göstergesinin artması kamu görevlilerinin aylıklarını ve emeklilik haklarını etkileyecek.

Kıdem aylığından etkilenenler

Aylıklarını; 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa, 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanununa, 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanununa, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununa ve 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanununa göre alan kamu görevlilerinin aylık maaşını oluşturan unsurlardan birisi de kıdem aylığıdır.

Öte yandan, aylıklarını yukarıda sayılan personel kanunları dışındaki düzenlemelere göre alan (ücret ve tazminat göstergesi, kadro karşılığı sözleşmeli gibi) kamu görevlilerinin maaşından yapılan SGK primi kesintilerinin hesabında da kullanılıyor olması nedeniyle, kıdem aylığını bu personelin maaşını da etkileyen bir unsur olmaktadır.

Kıdem aylığı hesabı

Kapsamdaki kamu görevlilerinin kazanılmış hak aylık derece/kademelerinin belirlenmesinde esas alınan hizmet süreleri, ilgilerin kıdem yılı süresini oluşturmaktadır. Her tam kıdem yılının (en çok 25 yıl olmak şartıyla), kıdem aylığı göstergesi ve o dönem için geçerli olan aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunan tutar, ilgili personelin brüt kıdem aylığı tutarı olmaktadır.

Kıdem aylığı göstergesi ise, 1 Ocak 1995 tarihinden itibaren “20” olarak uygulanmakta olup, bu göstergeye göre hesaplanan kıdem aylığının brüt tutarı üzerinden; emekli (sosyal güvenlik primi) kesintisi ile gelir ve damga vergisi kesintileri yapılmaktadır.

Kıdem aylığının maaşa etkisi

Kıdem aylığının miktarı; kıdem yılının yükselmesine (en çok 25 yıla kadar), aylık katsayının artmasına veya kıdem aylığı göstergesinin artırılmasına bağlı olarak değişebilmektedir. Kıdem aylığının artması ise aylık maaşın ve emeklilik haklarının etkilenmesi anlamına geliyor.

Öte yandan, kamu görevlilerinin unvanı ne olursa olsun, kıdem süreleri aynı olduğu hallerde, brüt kıdem aylıkları da aynı miktarda olmaktadır. Kıdem aylığının net miktarı ise; ilgili personelin bulunduğu gelir vergisi dilimine ve göreve başlama tarihinin 1 Ekim 2008 tarihinden önce veya sonra olmasına göre değişmektedir.

Ancak, kıdem aylığının emeklilik haklarına olan etkisi; ilgililerin emeklilik haklarının hesabına esas diğer bazı unsurlara göre farklı miktarlarda olduğundan, bu yazımızda kıdem aylığının emeklilik haklarına olan etkisine değinilmemiştir.

Memur-Sen'in masaya getireceği diğer taleplerine buradan ulaşabilirsiniz.

Buna çerçevede, aylıklarını personel kanunlarına göre alan kamu görevlilerine göre konuyu değerlendirdiğimizde; 2017 yılının ikinci altı aylık döneminde geçerli olan aylık katsayısı ve  %15 gelir vergisi oranıyla, her 1 yıllık ve 25 yıllık kıdem süresinin (mevcut durumda ve göstergenin 5 kat artırılması halinde) aylık net maaşa etkisi aşağıda gösterilmiştir.

Kıdem Yılının Memurun Aylık Net Maaşına Etkisi

Kıdem aylığı göstergesi

1/10/2008 öncesi işe girenler için

1/10/2008 sonrası işe girenler için

1 yıl

25 yıl

1 yıl

25 yıl

*Mevcut durum  (20 gösterge)

1,45 TL

36,25 TL 

1,49 TL

37,25 TL 

*Toplu Sözleşme ile 5 kat artarsa (100 gösterge)

7,26 TL

181,50 TL 

7,43 TL

185,75 TL

                       FARK (5 kat artarsa)

5,81 TL

145,25 TL

5,94 TL

148,50 TL

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.