logo yeni

“MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI SENDİKALAR ARASINDA AYRIM YAPIYOR”

Aktif . Yayınlanma Sendika

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2013 bütçe görüşmelerinde konuşan MHP Antalya Milletvekili Doç. Dr. Mehmet GÜNAL, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yandaş sendikaları kayırarak diğer sendikalara baskı yaptığını iddia etti. 

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2013 bütçe görüşmelerinde konuşan GÜNAL, öğretmenlerin durumunun içler acısı olduğunu söyledi. GÜNAL, “Başarıyı artıracak olan öğretmenlerin durumu içler acısı, öğretmenlerin mağduriyeti giderek artıyor. Sayın Bakan, bir taraftan özür grubundan tayin yaptırmak isteyen sınıf öğretmenleri öbür taraftan norm kadrosu fazla olan sınıf öğretmenlerinden yaklaşık 23 bini alan değiştirmek zorunda kaldı. Gecen yıl bu tasarı tartışılırken size hatırlatmıştık ‘önlem alıyoruz’ dediniz ama şu anda yan alanı olanlar, bu alanla ilgisi ve bilgisi ne olduğuna bakılmadan bulunduğu durumdan çıkmak için yan alana geçmek zorunda kaldı. Yan alanı olmayanlar ne yaptı; ya Teknoloji Tasarım ya da Zihin Engelliler Öğretmenliği’ne geçti. En sonunda da işi abartıp ataması yapılmayan öğretmenleri ekmek bekleyen güvercinlere benzetmek ne demektir en kutsal görevi yapan öğretmenlere bunları söylemek reva mıdır?” diye konuştu. 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yandaş sendikaları kayırarak diğer sendikalara baskı yaptığını iddia eden GÜNAL, yapılan baskılarla bir çok öğretmenin sendika değiştirmiş olduğunu belirterek şunları söyledi: “Size geçen yıl soru sormuşum burada, baktım tekrar, sonrasında arkadaşlarımız ‘Cevap gelecek’ falan diyorlar ama bize maalesef bu cevaplar gelmiyor. Aynen demişim ki: ‘Bu baskılardan dolayı birçok öğretmen sendika değiştirmiş. Siz eski Çalışma Bakanısınız, bana bir bilgi verin. Türk Eğitim-Sen’den MEMUR-SEN’e bağlı Eğitim-Bir-Sen’e ve Eğitim-Bir-Sen’den istifa edip Türk Eğitim-Sen’e gelen var mı?’ Herhangi bir şey yok, ben biliyorum da ‘Sayısı kaç?’ demişim mesela.

Sürekli olarak bu atamalarla, yer değiştirmelerle tehdit edilerek öğretmenler ve memurlar sendika değiştirmeye yönlendirildi. Baskı var, en yoğun olan sendikacılığın aktif olduğu bir sektör eğitim sektörü. Dolayısıyla kamu sendikaları arasında ayrım yapmadan bunun gözetilmesi gerekiyor. Bakıyoruz, bazı yerlerde takdirnamelerle yandaş sendika mensuplarının puanlarını artırarak atama yapıyorsunuz.”

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.