logo yeni

calisanlar2 copy

SENDİKA ÜYELERİNE ÖDENEN İKRAMİYE 2 LİRA ARTACAK

Aktif . Yayınlanma Sendika

maas 6Sendika üyesi kamu görevlilerine üç ayda bir ödenen Toplu Sözleşme İkramiyesinin miktarı önümüzdeki yılbaşından itibaren artacak, ancak bu artış sadece “2,09 TL” olacak.

1 Ocak 2017 itibariyle aylık katsayısının %3 oranında artacak olması, aylık katsayısına göre belirlenen Toplu Sözleşme İkramiyesini de artıracak.

Sendika ikramiyesi

Sendika ikramiyesi olarak da bilinen “toplu sözleşme ikramiyesi”nin kimlere, ne zaman ve ne miktarda ödeneceği 375 sayılı KHK ile belirlenmiştir. KHK’da yer alan düzenlemeye göre, bu ikramiye;

*Kamu görevlileri sendikalarına üye olup, aylık veya ücretinden üyelik ödentisi kesilenlere ödenmektedir.

*Her yıl ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında maaşla birlikte ödenmektedir.

*Kapsamdaki personelin tamamına aynı miktarda ödenmektedir.

*Brüt 45 TL tutarında olup, bu ödemeden damga vergisi kesilmektedir.  

375 sayılı KHK’da brüt 45 TL olarak belirlenen ve toplu sözleme hükümleri gereği 2015 yılında brüt 60 TL olarak ödenen ikramiyenin, 2015 yılında imzalanan Toplu Sözleşme ile 2016 ve 2017 yıllarında “750 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutarda” ödenmesi sağlanmıştır.

2017 Ocak ve Nisan aylarında ödenecek ikramiye

Sendika üyesi kamu görevlilerine, bu yıl Ekim ayı maaşı ile birlikte net “69,41 TL” tutarında ödenecek olan sendika ikramiyesi, 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren artacak.

Bu yılsonunda enflasyon farkı zammı söz konusu olmaması durumunda, aylık katsayısı sadece %3 oranında artacağından, toplu sözleşme ikramiyesindeki artış da aynı oranda olacak.

Katsayı artışı ile birlikte, sendika üyesi kamu görevlileri 2017 yılı Ocak ve Nisan aylarında olmak üzere her defasında “71,50 TL” tutarında ikramiye ödemesi yapılacak.

Ocak 2017’de alınacak ikramiyenin net miktarı, Ekim 2016’da alınacak ikramiyenin net miktarından sadece “2,09 TL” fazla olacak.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.