logo yeni

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ DİLEKÇELERİ BAKANLIĞA İLETİLDİ

Aktif . Yayınlanma Sendika

turk saglik sen dilekceTürk Sağlık-Sen tarafından başlatılan döner sermayelerin arttırılması eylemi kapsamında on binlerce sağlık çalışanını imzaladığı dilekçeler, Sağlık Bakanlığı’na teslim edildi.

Sağlık Bakanlığı’nın önünde gerçekleşen eyleme Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ile Kamu Sen’e bağlı sendikaların Genel Başkanları da katıldı.

Sağlık Çalışanları Mağdur

Eylemde bir basın açıklaması yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci Türkiye’de emeklerinin karşılığı verilmeyen, alınterinin hakkı ödenmeyenlerin başında sağlık çalışanlarının geldiğini belirterek “Sıfırlanan döner sermayeler, yetersiz nöbet ücretleri,  düşük kalan maaşlar olmak üzere sağlık çalışanlarının mağduriyeti bir liste halinde uzayıp gitmektedir. Sağlık çalışanlarının ekonomisinde böylesine bir yangın varken sağlık camiasına dışardan bakanlar ise sizin döner sermayeniz var, çok para alıyorsunuz yalanına ısrarla ve yıllardır sarılmaktadırlar. Bu yalan söylene söylene kamuoyunda gerçekmiş gibi bir algı oluşturulmuş ve iş sağlık çalışanlarının ücretlerin arttırılmasına gelince bu bahane ile talepleri karşılanmamıştır." dedi.

Döner Sermayeden Alınan Pay Yok Oldu

Döner sermaye sisteminden sağlık çalışanlarının hiçbirinin memnun olmadığını kaydeden Kahveci “Temeline atılan harcı adaletsizlik olan performansa dayalı döner sermaye sisteminden bugün sağlık çalışanlarının hiçbiri memnun değildir.  Sağlık çalışanlarının iş yükü sürekli artarken, sadece bir yılda muayene sayısı 19 milyon yükselirken döner sermayeden aldığı paylar ise sürekli küçülerek yok olmuştur. Sloganı çalıştıkça kazanma olarak sunulan bu sistem uygulamaları ve idarecilerin tavırları ile ne kadar çalışırsan çalış sonuç sıfıra dönüşmüştür. Sağlık çalışanları, özveri ile hizmet üretip, çalıştıkları halde tabiri uygunsa dönerden yiyememiş, yavan ekmeğe mahkum edilmişlerdir." şeklinde konuştu.

Üniversite Hastaneleri İçin YÖK’ün de Kapısına Dayanacağız

Aynı sorunun üniversite hastanelerinde de mevcut olduğunu belirten Önder Kahveci “Yurdun dört bir yanında görev yapan sağlık çalışanı arkadaşlarımız döner sermayelerin arttırılması ve emekliliğe yansıtılmasını talep etmektedirler. İmzalarını biz de Sağlık Bakanlığı’na teslim edeceğiz. Üniversite hastanelerinde de aynı sıkıntılar vardır. Çalışanlar orada döner sermaye alamamaktadırlar. Onlar içinde yakın bir zamanda dilekçelerle YÖK’ün kapısına dayanacağız." dedi.

Torba Yasa Beklentilerden Uzak

TBMM getirilmesi gündemde olan Torba Yasa ile sadece hekimlerin emekli maaşlarında bir iyileştirme yapılacağının görüldüğünü ifade eden Kahveci, “Emeklilikteki düşük ücretler sağlık çalışanlarının tamamı için  bir sorun iken sadece doktorlarımızın emekli maaşlarında kısmi bir iyileştirme yapmak meseleye şaşı bakmaktır. Lafa gelince sağlık hizmeti ekip işidir diyenler iş icraata dönüşünce 500 Bin sağlık çalışanı arasında ayrım yaparak samimiyetsiz davranmaktadırlar. 

Tüm çalışanların ortak sıkıntısını çözüme kavuşturmak varken bunun yapılmaması çok büyük bir vebaldir. Ne yazık ki tasarıda yer alan önemli bir husus olan yıpranma payında da aynı şaşılık görülmektedir. Yıpranma payı sadece nöbet tutanlara o da tutulan nöbet sayısına göre değişecektir. Yıpranma payı alan tüm çalışanların sadece o mesleği icra ediyor olma şartları varken, sağlık çalışanlarında ise sadece nöbet tutanlara verilerek bir ayrımcılık yapılmıştır. Sadece bir kriteri dikkate alıp değerlendirme yapmak yanlıştır.

Nöbete göre yıpranma payı da neresinden tutulsa elde kalacak türdendir. Yasa tasarısına göre örneğin ayda 3 gün nöbet tutan bir sağlık çalışanının 2.5 yıl yıpranma payı elde edebilmesi için 60 yıl çalışması gerekecektir.  Böyle bir yıpranma payının kime ne faydası olacaktır." ifadelerini kullandı.

Döner Sermayeler Arttırılmalı ve Emekliliğe Yansıtılmalı

Kahveci tüm sağlık çalışanlarının temel talebinin döner sermayelerin arttırılması ve tüm kazançların emekli ikramiyesi ve emekli maaşına esas kazanç olarak kabul edilmesi olduğunu belirterek sözlerini tamamladı.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.