logo yeni

TAŞERONU KİM İCAT ETTİ?

Aktif . Yayınlanma Sendika

taseronTürkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, hükümetin taşeron politikasını eleştirerek, “Allah garibi sevindirmek için önce eşeğini kaybettirir sonra buldurur” sözüne atıfta bulundu. 

"2002 yılında 15-20 taşeron vardı"

Koncuk,  şu anda kamuda 720 bin taşeron çalışan olduğunu belirterek, “2002 yılında kaç taşeron çalışan vardı bu ülkede. 2002 yılında 15-20 taşeron çalışan sayısı vardı. Hemen AKP iktidara gelmeden önce 15-20 bin olan taşeron işçi sayısı geçen 13 yılda bu gün 720 bin kişiye yükselmiştir. Kim yaptı bu iktidar yaptı. Bu iktidar döndü 1 Kasım seçimlerinde taşeronları kaldıracağım dedi. Yav kardeşim taşeronluğun mucidi sensin. 20 binden 720 bine kendi çıkaran sensin şimdi taşeronluğu bitireceğim diyen sensin.” dedi.

120-150 bin taşerona kadro

“Allah garibi sevindirmek için önce eşeğini kaybettirir sonra buldurur” sözüne de atıfta bulunan Koncuk, “Başbakanın sözüne bizim taşeronlarda sevindiler. Şimdi ne oldu seçim bitti. Yüzde 49.50 oy aldı siyasi iktidar. Alsın demokrasi bu, buna bizim sözümüz olamaz, biz demokrasiye saygılıyız. Şimdi de 'Asıl iş tanımı getireceğiz' diyorlar Asıl iş tanımına uyan kim varsa hastanede, postanede, okulda, neredeyse onları kadroya alacağız. Asıl iş tanımana uyan sayısı da bunu tam bilebilmek mümkün değil. Tam uygulayacakları kriterler ne olacağı belli olmadığı için tam sayı bilmek zor. Benim tahminime göre 120 ile 150 bin civarında olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Taşeron sistemine devam

Kamudaki 720 binden taşerondan 150 kadroya alınması durumunda geriye kalan 570 bin taşeron personelin taşeron olarak kalacağını belirten Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Koncuk, “Sayın başbakan siz seçim beyannamesini okurken Ankara'dan, Osmaniye'den hatırlatıyorum. Şimdi söylemezsek olmaz. Biz bildiğimiz söylemekle mükellefiz. Siz 1 Kasım seçimleri öncesi 'Asıl iş tanımını getireceğim' demediniz. Dediniz ki 'taşeronları kadroya alacağım' dediniz. 720 bin taşeron var hadi al bakalım. Böyle asıl iş tanımıyla yardımcı iş tanımı ile bu işten kurtulmak mümkün değil. Ha şu mu düşünülüyordu. Geri kalanı da 2019 yılında seçim var pastanın hepsini bitirmeyelim birazını da o zaman mı yeriz diye düşündünüz. Hepimizin çocuğu var, evladı var, şunu iyi bilmeliyiz. 4B'yi bunlar icat etti. Taşeronu 4C’yi 5393 sayılı onlar icat etti. Vekil ebeyi, vekil hemşireyi ve vekil imamı bunlar icat etti. Postanede idari hizmet sözleşme diye ucube kölelik sitemini bunlar icat etti. Şimdi de icatlar buldular icatlarının üzerine. Esnek istihdam, part-time istihdam, özel hizmet büroları, uzaktan çalışma yöntemi ve kiralık işçi dönemi.” sözlerini kullandı.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.