logo yeni

İLKSAN'A ÜYELİK ZORUNLULUĞU TEPKİ ALDI

Aktif . Yayınlanma Sendika

ogretmen 4Eğitim-Bir-Sen’den yapılan açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı ve İLKSAN yönetiminin yürütmeyi durdurma kararına dayanarak, kararın aslını beklemeden uygulamaya geçmesi skandal olarak nitelendirildi.

Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2016 ve 2017 Yıllarını Kapsayan 3. Dönem Toplu Sözleşme’nin 9. Maddesinde ““Mevcut üyeler dâhil olmak üzere, Millî Eğitim Bakanlığı kadrolarına atananlardan 13/1/1943 tarihli ve 4357 sayılı Kanun’un 11’inci maddesi kapsamında bulunanlar bakımından İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı (İLKSAN) üyeliği ihtiyaridir” hükmü yer almaktaydı.

İLKSAN, bu hükmün iptali istemiyle dava açmış ve Danıştay 17. Dairesi’nce yürütmenin durdurulması kararı verilmiş, ancak esastan dava henüz sonuçlanmamıştı.

İşlem yapılmaması gerekirdi

Eğitim-Bir-Sen’den yapılan açıklamada, “Danıştay’da devam eden dava sonuçlanıncaya kadar işlem yapılmaması hususunda il ve ilçe millî eğitim müdürlüklerine Bakanlıkça genel bir yazı gönderilmesi gerekirken, tam aksi bir uygulamaya imza atılmıştır.” denildi.

Sendika açıklamasında,  bu yazıyla 1 Haziran 2012 tarihinden sonra Millî Eğitim Bakanlığı’na ait kadrolara atananların “zorla” sandık üyesi yapılmaya kalkışıldığını belirterek, şu ifadelere yer verildi:

“Millî Eğitim Bakanlığı, İLKSAN Genel Müdürlüğü’nün siparişli evraklarını havale birimi değildir ve daire başkanı vekili onayı ile toplu sözleşme hükmünü ortadan kaldırıcı, idare hukukuna aykırı, devlet teamüllerini hiçe sayan bir skandala imza atmıştır.

Millî Eğitim Bakanlığı’na ve İLKSAN yetkililerine soruyoruz:

-Millî Eğitim Bakanlığı, İLKSAN’a zorunlu üyelik kararında neden mahkemenin nihai kararını bekleyememiştir, bu aceleci tavrın diyeti nedir?

-Faiz lobisinin önde gelen müdavimlerinden İLKSAN’ın ömrünü uzatmak için öğretmenlerin beklentileri kurban edilmeye devam mı edilecektir? Bireysel emeklilik sisteminin bile İLKSAN’dan katbekat fazla gelir getirdiği bir Türkiye’de sınıf öğretmenleri İLKSAN’a neden hâlâ çeşitli oyunlarla zorunlu üye yapılmaya çalışılmaktadır? Bu tür garabetlerle her gün zarar eden, yöneticileri dışında hiç kimseyi tatmin etmeyen İLKSAN’ın ömrünü uzatmaya çalışmanın gerçek amacı nedir?

-Millî Eğitim Bakanlığı’nın üst yöneticileri dururken İLKSAN’da denetim kurulu üyesi olan bir zatın 81 ile alelacele yazı havale etmesi üst yönetimce nasıl karşılanmaktadır?

-İLKSAN yönetimi, ikinci toplu sözleşme ile hüküm altına alınan, “2012 yılından sonra göreve başlayan ilkokul öğretmenleri için üyeliğin ihtiyari hale getirilmesi” hükmünü yargıya taşımamışken ve kamuoyuna “İLKSAN bugün kapansa tüm üyelerin parasını ödeyecek güçtedir!” yönünde açıklamalar yapılmışken, bugün neden “ihtiyari üyeliğe” savaş açılmıştır? İLKSAN’ı kol kola yöneten iradeye sesleniyoruz: İçine düştüğünüz zarar batağının girdabından kurtulmanın, eğitim çalışanları ve kamuoyu nezdinde aklanmanın bir tek yolu vardır; o da, dürüst olmaktır.”

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.